Co udělat pro správnou funkci střechy? Zvolte vhodnou krytinu

Váháte nad výběrem střešní krytiny? Roli hraje typ a sklon střechy i místo, kde se dům nachází.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Exterier 
02. srpna 2017 08:45 / Shutterstock
  0   0
Správně provedená střecha vydrží dlouhá desetiletí a bude vyžadovat minimální údržbu. Co se týká krytiny, při výběru musíte zohlednit nadmořskou výšku i místní klima. Na horách musíte počítat s působením sněhu a větru, ve vlhké nížině nebo v oblastech se znečištěným ovzduším by zase mohla nevhodná krytina rychle degradovat.

Výběr krytiny také určuje typ a sklon střechy. Na plochou střechu jsou například klasické tašky naprosto nevhodné. Významnou roli hraje také záměr využití podkroví a orientace stavby vůči světovým stranám. Obecně platí, že pro správnou funkci střechy je zásadní vhodně vybraná krytina a dobře provedená izolace a parozábrana.

Pálená taška

Keramické střešní tašky se řadí k těžkým krytinám, které kladou zvýšené nároky na kvalitu střešní vazby. Vyrábí se z přírodních komponentů, hlíny, jílu a vody, vypalují se za vysokých teplot a mají výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Cihlově červená barva je dána výpalem, ale existuje i řada barevných variant a povrchových úprav. Životnost krytiny je 80 až 100 let.

Betonová krytina

Betonové střešní tašky jsou vyráběny z písku, vody, portlandského cementu a pigmentů oxidu železa. Jsou zcela recyklovatelné a výroba je ekologicky šetrná. Betonová krytina je pevná, trvanlivá a mrazuvzdorná. V průběhu let se pevnost krytiny zvyšuje. Kvalita krytiny je závislá na kvalitě vstupních surovin a dodržení výrobní technologie. Životnost může přesáhnout i 100 let.

Plechová střecha

Hliník a ocel jsou oblíbené materiály, zejména když je potřeba lehká střecha. Falcované tašky patří k nejlehčím, ale také nejstabilnějším materiálům. Falcované šindele spojují osvědčený kosočtvercový tvar s vlastnostmi high-tech materiálu. Falcovaná šablona představuje klempířskou techniku zajišťující perfektní integraci komponentů do střešního systému. Používají se i svitky a plechy pro vytváření štítů, úžlabí či lemů komínů.

Kompozitní krytina

Vláknocement, bitumen a plast, jako jsou například Eternit, Cembrit, asfaltové šindele nebo plastová krytina, vynikají nízkou hmotností a dlouhou životností. Plastové krytiny se vyrábějí recyklací nebo z nových materiálů, jako je PVC, polyester, polyetylen apod. Výhodou je také nižší cena. Šablony imitují břidlici, dřevěné došky aj. Výhodou kompozitních krytin je jejich nízká hmotnost a velká odolnost proti vlivům počasí.

Přírodní materiály

I přírodní materiály najdou své využití. Například břidlice má výborné tepelné a protihlukové vlastnosti. Vyznačuje se dlouhou životností a elegancí. Spíše na rekreační objekty a venkovská stavení se hodí slaměné a rákosové došky nebo dřevěné šindele. Dobře provedená došková střecha vydrží až 40 let. Šindele mají výborné tepelně izolační vlastnosti.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Chtěli byste vědět, kdy zemřete? Vědci hledají teorie, jak výsledek poměrně jednoduše zjistit

Tech

Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo...

Dům a zahrada

Jak sušit houby nebo byliny, aby si zachovaly co nejvíce chuti i vůně

Zavřít reklamu