Co udělat pro správnou funkci střechy? Zvolte vhodnou krytinu

Váháte nad výběrem střešní krytiny? Roli hraje typ a sklon střechy i místo, kde se dům nachází.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Exterier 
02. srpna 2017 08:45 / Shutterstock
  0   0
Správně provedená střecha vydrží dlouhá desetiletí a bude vyžadovat minimální údržbu. Co se týká krytiny, při výběru musíte zohlednit nadmořskou výšku i místní klima. Na horách musíte počítat s působením sněhu a větru, ve vlhké nížině nebo v oblastech se znečištěným ovzduším by zase mohla nevhodná krytina rychle degradovat.

Výběr krytiny také určuje typ a sklon střechy. Na plochou střechu jsou například klasické tašky naprosto nevhodné. Významnou roli hraje také záměr využití podkroví a orientace stavby vůči světovým stranám. Obecně platí, že pro správnou funkci střechy je zásadní vhodně vybraná krytina a dobře provedená izolace a parozábrana.

Pálená taška

Keramické střešní tašky se řadí k těžkým krytinám, které kladou zvýšené nároky na kvalitu střešní vazby. Vyrábí se z přírodních komponentů, hlíny, jílu a vody, vypalují se za vysokých teplot a mají výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Cihlově červená barva je dána výpalem, ale existuje i řada barevných variant a povrchových úprav. Životnost krytiny je 80 až 100 let.

Betonová krytina

Betonové střešní tašky jsou vyráběny z písku, vody, portlandského cementu a pigmentů oxidu železa. Jsou zcela recyklovatelné a výroba je ekologicky šetrná. Betonová krytina je pevná, trvanlivá a mrazuvzdorná. V průběhu let se pevnost krytiny zvyšuje. Kvalita krytiny je závislá na kvalitě vstupních surovin a dodržení výrobní technologie. Životnost může přesáhnout i 100 let.

Plechová střecha

Hliník a ocel jsou oblíbené materiály, zejména když je potřeba lehká střecha. Falcované tašky patří k nejlehčím, ale také nejstabilnějším materiálům. Falcované šindele spojují osvědčený kosočtvercový tvar s vlastnostmi high-tech materiálu. Falcovaná šablona představuje klempířskou techniku zajišťující perfektní integraci komponentů do střešního systému. Používají se i svitky a plechy pro vytváření štítů, úžlabí či lemů komínů.

Kompozitní krytina

Vláknocement, bitumen a plast, jako jsou například Eternit, Cembrit, asfaltové šindele nebo plastová krytina, vynikají nízkou hmotností a dlouhou životností. Plastové krytiny se vyrábějí recyklací nebo z nových materiálů, jako je PVC, polyester, polyetylen apod. Výhodou je také nižší cena. Šablony imitují břidlici, dřevěné došky aj. Výhodou kompozitních krytin je jejich nízká hmotnost a velká odolnost proti vlivům počasí.

Přírodní materiály

I přírodní materiály najdou své využití. Například břidlice má výborné tepelné a protihlukové vlastnosti. Vyznačuje se dlouhou životností a elegancí. Spíše na rekreační objekty a venkovská stavení se hodí slaměné a rákosové došky nebo dřevěné šindele. Dobře provedená došková střecha vydrží až 40 let. Šindele mají výborné tepelně izolační vlastnosti.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu