Nemovitost v zahraničí

 Tipy a inspirace 
05. srpna 2017 13:40 / Marie Popelková
  5   2
📷
1 fotografie v galerii
Nemovitost v zahraničí vlastní podle odhadu realitek desítky tisíc Čechů. Shutterstock
Čechů, kteří zvažují koupi vlastní nemovitosti v zahraničí, stále přibývá. A je jedno, zda ji budou využívat pro svoji vlastní potřebu nebo pronajímat.

Nemovitost v zahraničí vlastní podle odhadu realitek desítky tisíc Čechů. Užívají ji k vlastní rekreaci i pronájmu – a stále víc lidí kombinuje obojí.
Nejvíce Češi nakupují v Chorvatsku a Bulharsku. "Klesl zájem o Řecko, což vzhledem k migrační krizi je pochopitelné," doplnil ředitel realitní kanceláře Pinl. S výjimkou, kterou je Kréta. Španělsko a Itálie je také často vyhledávanou lokalitou, ale poklesl zájem o dříve velmi oblíbenou oblast Costa Blancy ve Španělsku, což je údajně dáno tím, že tam přestaly létat přímé spoje z ČR.

Většina klientů si přeje vlastnit dům na břehu moře. Ne každý však na podobnou nemovitost finančně dosáhne. "Chodí k nám lidé, kteří mají představu, že za 100 000 euro pořídí rodinný domek přímo na břehu moře. Ten nejlevnější ale stojí téměř 300 tisíc euro v Chorvatsku a skoro milion ve Španělsku," dodává. Vily a apartmány dál od moře ale zase mají jiné přednosti a dají se zakoupit za podstatně menší částku. 

Bulharsko

Černomořské pobřeží se svými letovisky láká nejen k dovolené, ale i k zakoupení nemovitosti. Zájem se zvedl oproti loňsku více než desetinásobně. Největší zájem je o lokalitu Burgas u Černého moře, kde je možné si pořídit apartmán už od necelého milionu korun. 

Díky své poloze a členitému reliéfu krajiny, může být Bulharsko přitažlivé jak pro vyznavače aktivního trávení volného času, tak pro ty, kteří dávají přednost odpočinku a relaxaci. V Bulharsku si na své přijdou i milovníci zimních sportů, pohoří jako Pirin, Rila a Rodopi nabízejí solidní služby a výtečné podmínky pro lyžování.
 
"Například byt v Bulharsku u Černého moře se dá pořídit už od 35 tisíc euro. To je částka, za kterou v Praze koupíte garáž. Nejvíce se prodávají menší studia a apartmány s cenou kolem 30.000 – 50.000 euro," uvedl Pinl. Například osmdesátimetrový apartmán v Sozopolu se dá pořídit za částku mírně převyšující milion korun. 

Chorvatsko

Češi to k moři nechtějí mít daleko. Stále častěji nakupují vily, byty a apartmány v Chorvatsku, ideálně co nejblíže k moři. "Naši klienti mají největší zájem o Chorvatsko, je to dáno jednak tím, že je nejblíže, dá se tam dojet autem, dále je tu kouzelné pobřeží a moře, se spoustou ostrovů a ostrůvků. V neposlední řadě je poměrně snadné se tam domluvit, chorvatština je nám velmi blízká," uvádí Pinl. Největší zájem je údajně o oblast mezi Zadarem a Šibenikem a o Makarskou riviéru.
 
Byt lze pořídit za 2,2 až 5,6 miliónu korun, dům si pořídíte od 2 milionů a vila stojí 7 až 11 miliónů korun. Můžete zakoupit i levněji, například menší domek na Zadaru se dá zakoupit již 55.000 €, tedy jen 1,4 milionu korun. Krásný nový apartmán, který leží jen 200 m od pláže, se dá sehnat i za 1,7 milionu korun. 

Španělsko

Španělsko je další populární zemí pro nákup rekreačních nemovitostí. Kromě moře, přírodních krás a přívětivého počasí láká ke koupi také přijatelnost cen nemovitostí. Každým rokem zájem o nákup nemovitosti roste. "Dá se očekávat, že zvýšená poptávka povede ke zvýšení cen, jako se už děje ve Španělsku, zejména v některých vyhlášených letoviscích. Ve Španělsku se zvýšil objem realitních transakcí o 11 % v roce 2015 v porovnání s rokem 2014," uvedl Pinl.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu