Nemovitost v zahraničí

Nemovitost v zahraničí vlastní podle odhadu realitek desítky tisíc Čechů.
 Tipy a inspirace 
05. srpna 2017 13:40 / Shutterstock
  5   2
Čechů, kteří zvažují koupi vlastní nemovitosti v zahraničí, stále přibývá. A je jedno, zda ji budou využívat pro svoji vlastní potřebu nebo pronajímat.

Nemovitost v zahraničí vlastní podle odhadu realitek desítky tisíc Čechů. Užívají ji k vlastní rekreaci i pronájmu – a stále víc lidí kombinuje obojí.
Nejvíce Češi nakupují v Chorvatsku a Bulharsku. "Klesl zájem o Řecko, což vzhledem k migrační krizi je pochopitelné," doplnil ředitel realitní kanceláře Pinl. S výjimkou, kterou je Kréta. Španělsko a Itálie je také často vyhledávanou lokalitou, ale poklesl zájem o dříve velmi oblíbenou oblast Costa Blancy ve Španělsku, což je údajně dáno tím, že tam přestaly létat přímé spoje z ČR.

Většina klientů si přeje vlastnit dům na břehu moře. Ne každý však na podobnou nemovitost finančně dosáhne. "Chodí k nám lidé, kteří mají představu, že za 100 000 euro pořídí rodinný domek přímo na břehu moře. Ten nejlevnější ale stojí téměř 300 tisíc euro v Chorvatsku a skoro milion ve Španělsku," dodává. Vily a apartmány dál od moře ale zase mají jiné přednosti a dají se zakoupit za podstatně menší částku. 

Bulharsko

Černomořské pobřeží se svými letovisky láká nejen k dovolené, ale i k zakoupení nemovitosti. Zájem se zvedl oproti loňsku více než desetinásobně. Největší zájem je o lokalitu Burgas u Černého moře, kde je možné si pořídit apartmán už od necelého milionu korun. 

Díky své poloze a členitému reliéfu krajiny, může být Bulharsko přitažlivé jak pro vyznavače aktivního trávení volného času, tak pro ty, kteří dávají přednost odpočinku a relaxaci. V Bulharsku si na své přijdou i milovníci zimních sportů, pohoří jako Pirin, Rila a Rodopi nabízejí solidní služby a výtečné podmínky pro lyžování.
 
"Například byt v Bulharsku u Černého moře se dá pořídit už od 35 tisíc euro. To je částka, za kterou v Praze koupíte garáž. Nejvíce se prodávají menší studia a apartmány s cenou kolem 30.000 – 50.000 euro," uvedl Pinl. Například osmdesátimetrový apartmán v Sozopolu se dá pořídit za částku mírně převyšující milion korun. 

Chorvatsko

Češi to k moři nechtějí mít daleko. Stále častěji nakupují vily, byty a apartmány v Chorvatsku, ideálně co nejblíže k moři. "Naši klienti mají největší zájem o Chorvatsko, je to dáno jednak tím, že je nejblíže, dá se tam dojet autem, dále je tu kouzelné pobřeží a moře, se spoustou ostrovů a ostrůvků. V neposlední řadě je poměrně snadné se tam domluvit, chorvatština je nám velmi blízká," uvádí Pinl. Největší zájem je údajně o oblast mezi Zadarem a Šibenikem a o Makarskou riviéru.
 
Byt lze pořídit za 2,2 až 5,6 miliónu korun, dům si pořídíte od 2 milionů a vila stojí 7 až 11 miliónů korun. Můžete zakoupit i levněji, například menší domek na Zadaru se dá zakoupit již 55.000 €, tedy jen 1,4 milionu korun. Krásný nový apartmán, který leží jen 200 m od pláže, se dá sehnat i za 1,7 milionu korun. 

Španělsko

Španělsko je další populární zemí pro nákup rekreačních nemovitostí. Kromě moře, přírodních krás a přívětivého počasí láká ke koupi také přijatelnost cen nemovitostí. Každým rokem zájem o nákup nemovitosti roste. "Dá se očekávat, že zvýšená poptávka povede ke zvýšení cen, jako se už děje ve Španělsku, zejména v některých vyhlášených letoviscích. Ve Španělsku se zvýšil objem realitních transakcí o 11 % v roce 2015 v porovnání s rokem 2014," uvedl Pinl.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Chtěli byste vědět, kdy zemřete? Vědci hledají teorie, jak výsledek poměrně jednoduše zjistit

Tech

Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo...

Dům a zahrada

Kotoučová pila je dobrý pomocník, dodržujte ale zásady bezpečnosti

Zavřít reklamu