Domácí zeleninu si můžete vysázet i v létě!

 Exterier 
07. srpna 2017 06:26 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Užitečný záhon můžete mít na balkóně i po celý podzim. Shutterstock
Pokud jste na jaře nestihli zasít semínka, neházejte flintu do žita! Výtečné dobroty můžete pěstovat po celý rok. Na balkon či do záhonu se i v srpnu sází třeba ředkvičky.

Kterou zeleninu zasít

Sklidili jste zeleninu a zahrádka zeje prázdnotou? I v horkém létě můžete zasít dobroty. Nejlépe se bude dařit salátu polníčku, který určitě stihnete do prvních mrazíků sklidit. Srpen je ideální pro výsadbu ředkviček, ozimé cibule, kapusty nebo méně známého černého kořene. Pokud máte rádi špenát, který je bohatý nejen na vitamíny, můžete ho zasít i v srpnu. Za měsíc vám jídelníček obohatí první mladé listy. Vysejte ho nejlépe do řádků minimálně 20cm od sebe. Připravte mu prokypřenou půdu, mírně pohnojenou dobře vyzrálým kompostem.

Příprava

Holý záhon je potřeba pečlivě vyčistit od zbytků předešlé úrody, vytrhat plevel a mělce přehrábnout rycími vidlemi. Takto se v půdě šetří vláha pro další výsev nebo výsadbu. Před setím půdu mírně nakypřete, aby se netvořil půdní škraloup. Následně dobře zvažte, jakou zeleninu na záhon dát, abyste po sobě nepěstovali příbuzné druhy. Na záhonu nejvíce zásobeném živinami se nejlépe daří plodovým zeleninám (rajčata, okurky a papriky) a kořenovým (mrkev, petržel, řepa a bramborám).  

Okrasné rostliny

Během srpna je možné vysazovat také okrasné mini papričky a mini chilli papričky. Pokud je však chcete sklízet letos, použijte předpěstované keříky. Do vlhké a propustné půdy můžete na pohostinné stanoviště zapravit cibulky sněženek a bledulí. Na slunné místo se sázejí i na podzim kvetoucí šafrány, do těžší a humózní půdy pak křehké ocúny. Vysazovat můžete i hlízy venkovních bramboříků. 

Zelené hnojení

Prázdné záhony není dobré nechat zarůst trávou a plevelem. Zasít na ně můžete také semínka určená pro zelené hnojení. Obvykle mezi ně patří hrách, peluška, oves, hořčice, řepka a svazenka. Všechny tyto druhy mají schopnost obohatit půdu i biomasu o dusík produkovaný jejich hlízkovými bakteriemi. Vysévají se koncem července nebo začátkem srpna. Na podzim se porost pokosí a zaryje do půdy. A je pohnojeno na příští rok. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky