Nepodceňujte osvětlení pracovny – ušetříte peníze i své zdraví!

 Technika 
09. srpna 2017 06:26 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Špatné osvětlení unavuje oči a snižuje pracovní nasazení. Shutterstock
Světlo nad pracovní stůl vybírejte velmi pečlivě. Podstatné je, zda na pracovním stole píšete, rýsujete, šijete nebo koukáte do počítače. Záleží i na tom, kolik času u stolu trávíte. A jaké osvětlení kanceláře je tedy nejvhodnější? Centrální svítidlo a světlo k pracovnímu stolu!

Rozhodujícím kritériem při vybírání osvětlení je to, k čemu daná místnost bude sloužit. Pro kancelář je nejvhodnější kombinace přímého přírodního světla a nepřímého osvětlení. Místo venkovního světla je možné využít také přímé umělé osvětlení na stropě, které doplní lampička na pracovním stole. Díky správně zvolenému osvětlení pak předejdete bolení hlavy, pálení očí a únavě.

Jaká světla vybrat

Stropní osvětlení

Základem je centrální světlo, pro které jsou nejvhodnější zářivková svítidla. Ty celý pokoj zaplní světlem, a zamezí tak stínům, ze kterých mohou bolet oči. Výhodou zářivkového svítidla je jeho vysoká životnost, prachotěsnost, nízká spotřeba energie a výběr barev světla od teple bílé, přes chladně bílou až po denní bílou. Bílá barva zářivek přitom údajně podporuje soustředění a méně unavuje oči. Nemusíte se obávat nepříjemného blikání. Moderní zářivková svítidla už dnes obsahují elektronické či magnetické předřadníky. Do kanceláří jsou také vhodná zářivková svítidla s parabolickou hliníkovou mřížkou, která svítí rovnoměrně, a nedochází tak k odrazům světla v monitorech. 

Moderní zářivky

Zářivková technologie je poměrně účinná. Obvyklé zářivky v kancelářích mají měrný výkon asi 80 lm/W, což nejsou nízká čísla. Proto se vyplatí vyměnit staré zářivky za nové zářivkové svítidlo se zářivkami o průměru 16 mm (T5), které jsou účinnější a automaticky se dodávají s elektronickým předřadníkem (úspora až 25 %). Pro ještě lepší hospodárnost je možné vyměnit stropní zářivky za LED svítidla, tedy svítidla přímo navržená pro světelné diody. LED světla zajistí kvalitní osvětlení i výrazné snížení provozních nákladů, přičemž nedráždí lidské oko. Nevýhodou ale je vysoká pořizovací cena. 

Lineární a kompaktní zářivky na stůl

Ve srovnání s klasickou žárovkou jsou lineární výrazně úspornější, ale bílé světlo z nich je nepřirozené a neprospívá zraku. Navíc nepříjemně kmitá. Výhodou lineární i kompaktní zářivky je dlouhá životnost. Kompaktní zářivka navíc nabízí barevné spektrum světla. Může se i často rozsvěcovat a zhasínat, aniž by to mělo vliv na její životnost. Je nejvhodnější přímo na pracovní stůl. 

Ideální kancelářská lampa

Pokud pracujete večer, je nutné umístit na pracovní stůl vhodné osvětlení. U stolů umístěných u zdi se může použít zářivkové svítidlo zavěšené na zdi nad pracovním stolem. Nesmí ale docházet k oslňování. Stolní lampa proto musí mít neprůsvitné stínidlo a nesmí z ní vyčnívat světelný zdroj. Okraj lampy by měl být nad úrovní očí. Vhodné jsou lampy, které mají ohebné kloubové rameno. Výhodné také je, když jde lampu stmívat. Při práci u stolu je přitom dobré, když máte rozsvícené ještě další světlo. Šetříte tím svůj zrak.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu