Nepodceňujte osvětlení pracovny – ušetříte peníze i své zdraví!

 Technika 
09. srpna 2017 06:26 / Marie Popelková
  0   0
📷
6 fotografií v galerii
Špatné osvětlení unavuje oči a snižuje pracovní nasazení. Shutterstock
Světlo nad pracovní stůl vybírejte velmi pečlivě. Podstatné je, zda na pracovním stole píšete, rýsujete, šijete nebo koukáte do počítače. Záleží i na tom, kolik času u stolu trávíte. A jaké osvětlení kanceláře je tedy nejvhodnější? Centrální svítidlo a světlo k pracovnímu stolu!

Rozhodujícím kritériem při vybírání osvětlení je to, k čemu daná místnost bude sloužit. Pro kancelář je nejvhodnější kombinace přímého přírodního světla a nepřímého osvětlení. Místo venkovního světla je možné využít také přímé umělé osvětlení na stropě, které doplní lampička na pracovním stole. Díky správně zvolenému osvětlení pak předejdete bolení hlavy, pálení očí a únavě.

Jaká světla vybrat

Stropní osvětlení

Základem je centrální světlo, pro které jsou nejvhodnější zářivková svítidla. Ty celý pokoj zaplní světlem, a zamezí tak stínům, ze kterých mohou bolet oči. Výhodou zářivkového svítidla je jeho vysoká životnost, prachotěsnost, nízká spotřeba energie a výběr barev světla od teple bílé, přes chladně bílou až po denní bílou. Bílá barva zářivek přitom údajně podporuje soustředění a méně unavuje oči. Nemusíte se obávat nepříjemného blikání. Moderní zářivková svítidla už dnes obsahují elektronické či magnetické předřadníky. Do kanceláří jsou také vhodná zářivková svítidla s parabolickou hliníkovou mřížkou, která svítí rovnoměrně, a nedochází tak k odrazům světla v monitorech. 

Moderní zářivky

Zářivková technologie je poměrně účinná. Obvyklé zářivky v kancelářích mají měrný výkon asi 80 lm/W, což nejsou nízká čísla. Proto se vyplatí vyměnit staré zářivky za nové zářivkové svítidlo se zářivkami o průměru 16 mm (T5), které jsou účinnější a automaticky se dodávají s elektronickým předřadníkem (úspora až 25 %). Pro ještě lepší hospodárnost je možné vyměnit stropní zářivky za LED svítidla, tedy svítidla přímo navržená pro světelné diody. LED světla zajistí kvalitní osvětlení i výrazné snížení provozních nákladů, přičemž nedráždí lidské oko. Nevýhodou ale je vysoká pořizovací cena. 

Lineární a kompaktní zářivky na stůl

Ve srovnání s klasickou žárovkou jsou lineární výrazně úspornější, ale bílé světlo z nich je nepřirozené a neprospívá zraku. Navíc nepříjemně kmitá. Výhodou lineární i kompaktní zářivky je dlouhá životnost. Kompaktní zářivka navíc nabízí barevné spektrum světla. Může se i často rozsvěcovat a zhasínat, aniž by to mělo vliv na její životnost. Je nejvhodnější přímo na pracovní stůl. 

Ideální kancelářská lampa

Pokud pracujete večer, je nutné umístit na pracovní stůl vhodné osvětlení. U stolů umístěných u zdi se může použít zářivkové svítidlo zavěšené na zdi nad pracovním stolem. Nesmí ale docházet k oslňování. Stolní lampa proto musí mít neprůsvitné stínidlo a nesmí z ní vyčnívat světelný zdroj. Okraj lampy by měl být nad úrovní očí. Vhodné jsou lampy, které mají ohebné kloubové rameno. Výhodné také je, když jde lampu stmívat. Při práci u stolu je přitom dobré, když máte rozsvícené ještě další světlo. Šetříte tím svůj zrak.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu