Jak vybrat dobrou pracovní židli?

 Interier 
10. srpna 2017 15:01 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Kromě vzhledu záleží i na účelu. Každopádně pracovní židle musí být pohodlná. Shutterstock
Pokud si můžete vybrat svou pracovní židli, určitě to stojí za to. Jestliže totiž musíte trávit významnou část pracovní doby vsedě, může mít špatná volba devastující účinky na vaše zdraví.

Nejsme všichni stejní

Na začátek je třeba si uvědomit, že nejsme všichni stejní a že máme rozdílné požadavky. Někomu vyhovuje posezení tvrdší, jiný dává přednost měkkým čalouněním. Někdo má rád opěrky pro ruce, jiný to nesnáší. Pro někoho je dobré mít opěrku pod hlavou, ale pro jiného je to naprostá zbytečnost. Neexistuje proto univerzální doporučení. Musíte provést vy sami výběr podle svých preferencí.

Několik zásad

První zásadou, kterou byste měli dodržet je židli osobně vyzkoušet. Na takové zkoušení byste si měli vyhradit dost času a klidně na židli v obchodě třeba půl hodiny seďte. Určité pocity se totiž nedostavují hned, ale mohou nastoupit až po delší době. Židle by hlavně neměla působit omezení průtoku krve do vašich končetin.

Vždy se zajímejte o možnost nastavit výšku židle a také o to, jaká je maximální výška. Některé výrobky jsou zkrátka příliš nízké. Také vnímejte, jak působí židle na vaše záda. Zda cítíte oporu v oblasti beder. Při sedu musíte mít příjemné pocity. Bývá dobré, pokud se můžete i s židlí lehce kývat. Většina kancelářských židlí a křesel má houpací mechanismus s nastavitelným odporem.

Uvažte, zda potřebujete židli na kolečkách, nebo zda preferujete židli stabilní. Obojí má své přednosti. Záleží též na tom jaký je povrch pod židlí. Kolečka mohou určité typy podlah totálně zničit.

Materiál volte podle toho, jak moc se potíte. Pokud hodně, uvažujte spíš o prodyšných materiálech, případně o kombinaci kůže či koženka a prodyšný materiál. V opačném případě nemusíte otázku příliš řešit a zvolte tak, jak se bude hodit do interiéru.

Dražší nemusí znamenat lepší

Možná máte pocit, že dražší znamená lepší. Tak tomu v případě židlí a křesílek být nemusí. Někdy je málo známý výrobce prostě levný, ale má kvalitní a vám vyhovující výrobek. A protože židle není konstrukčně zas tak složitá věc, nemusíte se obávat ani levnějších produktů. Dávejte si ovšem pozor na dílenské zpracování, na použité materiály a další parametry, neboť někteří asijští výrobci si s kvalitou příliš hlavu nedělají. Nakupujte každopádně v obchodě, který vám zajistí záruční servis či výměnu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte