Zbavte se hluku a dopřejte si ticho!

 Tipy a inspirace 
13. srpna 2017 19:20 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dlouhodobý hluk působí na organismus velmi nepříznivě. Shutterstock
Ruší vás neustálé zvuky z okolí? Mějte doma alespoň jednu dobře odhlučněnou místnost (ložnici). V hlučném prostředí je mozek neustále přetěžován. Dlouhodobý hluk navíc navozuje stres i bolesti hlavy. Ticho a klid přitom nemusí být nedosažitelným přáním.

Rámus z ulice nebo od sousedů dokáže rozladit každého. Aby si vaše uši odpočinuly, je potřeba použít správné materiály na odhlučnění bytu. Zvuk se totiž šíří chvěním těles - některé ho vedou dobře, jiná méně. Odborně řečeno je vzniká zvuk kmitáním hmoty. Naše uši obvykle vnímají kmitání o frekvencích od 16 Hz po 16 kHz. K stáru horní vnímatelný kmitočet klesá. Zvuková izolace se přitom dělí na vzduchovou neprůzvučnost (brání prostupu zvuku šířenému vzduchem, jako je řeč, hudba, dopravní hluk...) a kročejová neprůzvučnost (zabraňuje šíření zvuku pevnými materiály, třeba při chůzi, dupání apod.). 

Jak odhlučnit byt

Začněte u oken

Zvuky, které přicházejí do místností z venku, zásadně omezí kvalitní okna a izolace. Jedná se o komplexní řešení, kdy se zbavíte nejen rámusu z ulice a okolí, ale také ušetříte za energie. Zvolte protihluková okna a máte vyhráno. Při větrání sice okna musíte otevřít, ale i vnější izolace zabrání přílišnému hluku z venku, tedy nemusíte mít okna stále zavřená. 

 

Hluk v paneláku

Pevné stavby z betonu v ocelové konstrukci dobře vedou zvuk (na rozdíl od cihel, kde je mnoho přechodů cihla-malta-cihla, kde se zvuk tříští a nešíří). V panelových domech navíc bývají také velmi tenké zdi a příčky, stejně jako podlahy. Proto je dobré vzít to od podlahy a investovat do dobře izolované plovoucí podlahy, která může být uložena ideálně na pěnovém podkladu. To zabrání přenosu vibrací způsobených chůzí dál. Na stěny je vhodné použít svislé zdvojené CW profily o šířce 50 mm, které namontujte centimetr od původní stěny, druhý pak jen půl centimetru od prvního. Mezi tyto profily vložíte speciální minerální vlnu. Její aplikace je velmi jednoduchá. Na závěr připevníte takzvaný dvojitý záklop ze sádrokartonových desek s tloušťkou 12,5 mm. Po tomto zásahu vás u televize nebude rušit ani jedoucí výtah, ani hlučný soused se psem. 

Tipy na odhlučnění stěny

Jednou z možností je použít pevnou izolační desku, která se připevňuje přímo na zeď. Opatrně při jejím upevnění – použít byste měli co nejméně hmoždinek a spojů, protože ty zvuk vedou a snižují účinek. Dalším řešením je vytvoření druhé dělící stěny z lehkých panelů (sádrokarton, OSB desky, prkenný záklop, korkové desky, akustické kartony s výplní z křemičitého písku atd.). Tloušťka vytvořené mezery by měla být cca 8 cm. Do mezery se vkládá pohlcovač. Předstěny nenapojujte na nosnou konstrukci, ale spojte je pouze pružně. Tím zabráníte šíření zvuku konstrukcemi. Hluk od sousedů omezíte také závěsem z těžké látky nebo vestavěnou skříní přes celou stěnu. Její konstrukce by se neměla odhlučňované stěny dotýkat, protože to snižuje efektivitu. 

Jakou zvolit bezpečnou izolaci

Izolace mohou být z pevných materiálů, v podobě vlny či vaty nebo sypané drtě či kuličky. Firmy se již snaží upouštět od neekologických materiálů a stále více využívají prostředky šetrné k přírodě. Ze sypkých (foukaných, nasypávaných) materiálů se používá korková drť, celulózové vločky, které mohou být z recyklovaného papíru i s ekoznačkou Ekologicky šetrný výrobek nebo kuličky z polystyrenu, případně extrudovaného polystyrenu. Zvukové izolace v podobě vlny se běžně vyrábí z minerálů (čediče) nebo skla. U cihlových přizdívek se používají izolační kartonové desky s křemičitou výplní, dřevěné záklopy nebo korkové stěny. 

Odhlučnění hudebního studia

Odhlučnění bývá tím účinnější, čím blíž zdroji hluku funguje. V prvé řadě je u zkušebny nutné zatlumit okna, dveře, stěny, případně ventilaci. Okna se tlumí jednak zesílením skel, jejich ztrojením a pevnější fixací okenních křídel i skleněných tabulek. Okna je také možné překrýt těžkým závěsem. Dveře je vhodné vyměnit za těžší a tužší. Vyplatí se ucpat spáru v místě styku se zárubní profilovým gumovým těsněním. Dveřní křídlo může být vevnitř vyplněno něčím nevibrujícím - třeba pískem. K omezení šíření zvuku pomůže také zatlumení vzduchové ventilace, což ale bývá finančně náročnější. Ještě obtížnější je tlumení již vibrujících stavebních konstrukcí. Stěny a strop zkušebny můžete zatlumit keramickou nebo textilní vatou. Na zem je vhodné umístit vysoké koberce a pod kytarové bedny a bicí strčit molitan nebo karimatku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve