Jak dosáhnout ticha pokud nemůžete odhlučnit byt

 Tipy a inspirace 
17. srpna 2017 14:14 / Bronislava Silná
  1
📷
2 fotografie v galerii
Použití kvalitních sluchátek s aktivní funkcí potlačení hluku je jedním z řešení. Shutterstock
Nedávno jste si mohli na našem webu přečíst doporučení, jak se vyrovnat s hlukem pomocí různých stavebních úprav v bytě. Někdy to není možné. Byt vám nepatří, nemáte potřebnou hotovost nebo máte jiný důvod. Existují náhradní řešení, která zaručeně pomohou.

Sluchátka či ucpávky do uší

Už dávno různí pracovníci na stavbách a v provozech vědí, že existují ochranná sluchátka nebo ucpávky do uší, které mají zabránit poškození sluchu. Pokud je tedy například zdroj hluku dočasný a vy víte, že stačí vydržet pár dní nebo dva měsíce a bude všechno v pořádku, je nákup sluchátek či ucpávek jedním z dobrých řešení. Navíc docela levným.

Kvalitní sluchátka pro poslech

Záležitost můžete vyřešit ještě o něco rafinovanějším způsobem. Pokud zakoupíte sluchátka, která dobře kryjí uši, budou vás izolovat od okolí a navíc si do nich můžete pustit nějakou vám příjemnou hudbu. Příjemnější na nošení jsou sluchátka vnější. Náušníky by měly obklopit celé ucho a materiál by měl být dostatečně jemný a tlak přiměřený. Při výběru si dávejte pozor také na to, aby se vám pod sluchátky zbytečně nepotily uši.

Aktivní ticho pomocí speciálních sluchátek

Ještě rafinovanější jsou sluchátka, která vytvářejí ticho na základě jednoduché úvahy o zvuku. Jestliže zvuk, který přichází zvenčí je vlastně jen kmitáním a vlněním, pro sluchátka není problém produkovat vlny, které se od tohoto vnějšího hluku odčítají. Výsledkem pro vaše ucho je naprosté ticho. Tuto funkci najdete na kvalitních sluchátkách pod označením NC – noise cancelling. Pozor jen na to, že někteří výrobci se nerozpakují označit tímto nápisem své výrobky, ale jejich sluchátka nemají žádnou podobnou aktivní funkci. Jen kryjí uši a tím vás izolují od okolí. Sluchátka vybavená skutečně funkční technologií stojí v řádu tisíců až desetitisíců.

Aktivní ticho pro více osob současně

Existuje ale také řešení, které využívá výše popsaný aktivní princip a které se neukrývá ve sluchátkách, ale v malé krabičce, kterou můžete přilepit na sklo okna. Krabička snímá ruchy procházející přes okno a „nuluje“ je pomocí tvorby opačných vln. Systém samozřejmě nemůže být tak účinný, protože si neporadí s hlukem, který vzniká uvnitř bytu. Na druhou stranu je jeho použití přirozenější a nabízí i různé režimy činnosti. Vedle ztišení interiéru tak chrání třeba vaši soukromou konverzaci. Cena takovýchto zařízení se pohybuje kolem tří tisíc korun.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve