Jaké si koupit nádobí? To nejlepší!

 Tipy a inspirace 
15. srpna 2017 08:23 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Správně zvolené nádobí pomůže vykouzlit skutečné delikatesy.  Shutterstock
Koupit hrnec není právě jednoduché. V obchodech jsou desítky druhů, typů, velikostí i speciálních vychytávek. Nejkvalitnější se zdá litina. Možná se právě vám ale vyplatí spíše keramika. A už jste vyzkoušeli plastové pekáče?

Všelijakých hrnců a nádob na vaření existuje spousta. Obvykle se říká, že aby byl pokrm co nejchutnější, měl by být připraven co nejrychleji. Proto se vyplatí sáhnout po nejlepších vodičích tepla. Moderní nádobí ale nabízí i nečekané funkce! 

Typy nádobí a materiálů

Ocel se sklokeramikou

Mezi nejvodivější materiály patří ocel, na které jsou až tři vrstvy sklokeramiky. Takový povrch může mít i třicetiletou záruku. Zatímco běžně se nerezové nádobí vyrábí v kombinaci ocel a nikl, zde se používá pouze ocel. Potraviny takto nepřebírají žádné "kovové“ pachy, což bývá problém nerezu.

Teflon

Stále více typů nádobí má na vnitřních stěnách teflonovou úpravu. Na teflonu se dá vařit s minimálním množstvím oleje bez připálení. Nádobí se snáší dobře s plynem i s elektrickými hořáky, nevadí mu ani sklokeramické varné desky. Důležitá je přitom kvalita teflonu a tloušťka dna a jeho konstrukce. Kvalitní teflonová pánev se nepřipaluje, takže ani mytí by nemělo být náročné - kdyby se v ní přesto něco přichytlo, vezměte na ni papírový ubrousek. Při mytí se vyhněte drátěnkám a různým práškům na nádobí, které by povrch poškodily. U hrnců postačí voda s přídavkem saponátu a měkká houbička. 

Nerez

U nerezového nádobí je třeba dát pozor na kvalitu. Kvalitní hrnce jsou ze silnějšího materiálu a opatřeny termoakumulačním sendvičovým dnem. Jídlo by se nemělo připalovat. Nerezové nádobí odolává nárazu i extrémním výkyvům teploty. Nerez byste neměli mýt příliš drsně, mohli byste poškodit jeho jednolitý povrch. Pokud už jste v nerezu něco připálili, zalijte připáleniny vodou a nasypte do ni kypřící prášek do pečiva, vodu pak velmi pomalu vařte, spálené kousky by se měly uvolnit. 

Titan

Tohle nádobí má výborné pečící i vařící vlastnosti. Vyrábí se odléváním směsi kovů nebo hliníku do předem připravených forem a nakonec se na něj pomocí nanotechnologie a plazmové trysky nanáší vrstva titanu, která bývá velmi často tvrzena keramikou. Titan se dobře vyrovná s velmi vysokými teplotami i s prudkým střídáním teplot. Titanové nádobí se dá mýt v myčce, ovšem pouze při použití šetrných mycích prostředků a na teplotu do 60 stupňů celsia. 

Litina

Litinové nádobí je těžké, ale má výborné akumulační schopnosti, a když se rozpálí, šetří dost podstatně energii. Smaltovaný povrch je odolný i vůči příborům. K čištění používejte jen vodu, jemný kartáč na nádobí, ale nikdy drátěnku ani houbičky. Litinu často stačí vytřít kuchyňským ubrouskem. Agresivní mycí prostředky mohou způsobit, že litina začne rezivět. Rez ale není důvodem pro zatracení litinového nádobí, dá se používat i tak.

Smalt

Působí velmi křehce, ale dokáže bez změny barvy vydržet až stovky let. Smalt je křemičitá tavenina příbuzná sklu i porcelánu. Tato tavenina vytvoří na kovu celistvý hladký povlak, který má chránit kov. Smalt je materiál trvanlivý, zdravotně nezávadný, barevně stálý ale křehký. Při větším znečištění nechte nádobí odmočit a použijte drsnou houbičku – nikdy ne drátěnku. Chraňte nádobí před prudkými změnami teplot, rozpálené hrnce nechlaďte studenou vodou a prázdné je nestavte na rozpálenou plotnu nebo hořák. 

Sklo a keramika

Varné sklo i varná keramika jsou oblíbeným zpestřením kuchyňského vybavení. Působí velmi dekorativně a výtečně se v něm vaří i peče. Důležité je nezapomenout, že rozpálené nádobí nesmí přijít do styku se studenou vodou nebo chladnou podložkou. Sklo a keramika jsou na extrémní změny teplot velmi náchylné. Nesnesou ani prudké ochlazování, ani prudké ohřívání. K přednostem patří zejména u keraminky, že se nepřepaluje ani při velmi vysokých teplotách kolem 450 stupňů Celsia. Údržba je velmi snadná. Pokud chcete navíc krásně průhledné sklo, použijte vodu se sodou. 

Speciální plast

Novinkou na trhu je plastové nádobí, které má mnohostranné využití. Existují již i plastové pekáče do trouby. Nové typy nádobí lze mýt v myčce, mají nepřilnavý povrch a můžete v nich jídlo bez přendávání servírovat na stůl. Pokrmy v nich uvařené můžete také rovnou uložit do chladničky nebo mrazničky. Nádobí je lehké, snadno se s ním manipuluje a má nepřeberné množství barev i tvarů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky