Jak na škrábání před malováním

 Rekonstrukce 
17. srpna 2017 16:41 / Bronislava Silná
  2   4
📷
2 fotografie v galerii
Malování je radost. Škrábání stěn nikoli. Máme rady. Shutterstock
Asi nejhorší práce na celém malování je příprava stěn. Zejména pokud je spojená se škrábáním. Máme některá doporučení, která vám usnadní práci a pomohou k dobrému výsledku.

Pokud není škrábání nutné, vyhněte se mu

Jestliže je současný nátěr kompaktní a ani po navlhčení stropu malířskou štětkou nemá tendenci vytvářet bublinky a odlupovat se, není sebemenší důvod ho odstraňovat. Pokud máte i tak pochybnosti, raději zvolte při malování techniku pomocí malířské štětky, která je ke starším nátěrům šetrnější. Nebo ještě lépe – použijte rozprašovací kompresor. Současný nátěr tak velmi šetrně překryjete další vrstvou, a pokud budete mít štěstí, nic neodpadne.

Musíme škrábat

Pokud už musíme škrábat, dbejme na dobré navlhčení podkladu. Připravme si vždy část místnosti. Horkou vodu nechme působit alespoň deset nebo i patnáct minut. Vyberme si vhodnou špachtli a zkusme, zda se nám práce daří. Nátěr by se měl loupat snadno. Cílem je zbytečně netlačit, protože v takovém případě uděláme snadno hranou špachtle rýhy do omítky, které pak budeme muset složitě zapravovat.

Postupně oškrábeme celou místnost. Práce se dělá dobře, pokud můžeme všechno z místnosti odstěhovat. V opačném případě zbylý nábytek sestěhujeme doprostřed a zakryjeme plachtou. Seškrábanou malbu necháme zaschnout. Nastal čas vyrovnat se se spárami a nedokonalým oškrábáním. Jednou z možností je znovu projít s malířskou štětkou celou plochu a rozetřít zbývající barvu. Možná se vám podaří vyplnit různé praskliny a sjednotit povrch. Pokud ano, máte vyhráno.

Jestliže se toto nepodaří, měli byste zapravit větší poškození pomocí tmelu, sádry či jemného štuku. Záleží na druhu poškození. Můžete také na stropy i stěny použít více štuku a rozetřít ho zednickým hladítkem a vetřít ho do míst, která jsou poškozena nebo kde jste udělali rýhy při škrábání. Není to dokonalý způsob, ale pro mnoho situací pomůže a zachrání vás před potřebou předělat celý štuk. Pak už stačí počkat až všechno zaschne a vy můžete malovat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Stardance se jako první Češka v historii stala hlavní múzou slavného karnevalu v Riu

Styl

Magnety a hračky, které obsahují baterie, mohou děti vážně ohrozit na životě. Dávejte si na ně dobrý...

Dům a zahrada

Existuje několik znaků, díky kterým poznáte, že orchidej potřebuje zalít

Zavřít reklamu