Zateplení sklepa se vám vyplatí. Ušetříte za vytápění a ještě zvýšíte celkovou hodnotu domu

 Rekonstrukce 
13. ledna 2019 12:07 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zrekonstruovaný sklep zvýší celkovou hodnotu domu Depositphotos
Někomu slouží sklep jako místnost pro odkládání čehokoliv, někdo zde má hobby dílnu a najdou se i tací, kteří se sklep rozhodnou proměnit třeba v tělocvičnu nebo plnohodnotnou obytnou místnost. Ať tak či tak, vždy se vyplatí sklep dobře zaizolovat.

Zatuchlý zápach, plíseň, vykvétající omítka – to vše jsou neklamné příznaky vlhkosti a špatné předpoklady pro přestavbu sklepa k obytným nebo jiným účelům. Než se tak do rekonstrukce sklepa pustíte, je vhodné si dopředu pečlivě zjistit jeho skutečný stav.

Kde se vlhkost bere

Odkud se voda bere? Objevit příčinu zla bývá pro laiky často nemožné, protože příčiny mohou být nejrůznější. A proto byste si měli povolat nezávislého odborníka pro ochranu budov, který přesně zjistí, jaký je právě váš problém a jak jej řešit.

Sklepy ohrožuje voda různými způsoby. Porušeným soklem může pronikat srážková a stříkající voda, anebo soudržná zemina zabraňuje prosakující vodě stékat do hlubších vrstev. Voda se hromadí a tlačí na stěny sklepa. Někdy může být problém ve stoupající vlhkosti, to v případě, že horizontální izolace je vadná anebo zcela chybí. Podzemní voda a zemní vlhkost pak mohou soudržnou zeminou kapilárním účinkem stoupat po sklepní zdi. Spíše banální příčinou může být netěsnost domovního potrubí.

Často se však také jedná o kondenzační vlhkost, k níž může docházet zejména v létě. Když do sklepa proudí teplý, vlhký vzduch, značná část vodní páry se sráží na chladnějších stěnách. Stěny provlhnou a vytvářejí ideální podmínky pro plísně. Letní větrání tuto situaci jen zhoršuje. Slibnější je důkladné zateplení sklepa.

Zateplení se vyplatí

Zateplení sklepa se rozhodně vyplatí. Kromě toho, že tím sklep zútulníte, tak také ušetříte náklady na vytápění.

V dnešních novostavbách, jestliže mají vytápěné sklepy, je běžná takzvaná obvodová izolace, což je svislá izolace vnějších stěn sklepa s přizdívkou proti kontaktu se zeminou. Taková izolace snižuje náklady na vytápění a zároveň má – zejména v tom krásnějším ročním období – pozitivní efekt na sklepní klima. Chrání vnější stěny před vlhkým chladem zeminy, což vede k tomu, že vnitřní stěny mají vyšší povrchovou teplotu. Sníží se tak vnitřní vlhkost vzduchu.

Jestliže už beztak kvůli nové izolaci odebíráte zeminu kolem domu, určitě při této příležitosti nalepte na novou bitumenovou izolaci zateplení, které ji bude zároveň chránit před poškozením, například kameny při zasypávání výkopu. Jestliže je vzhledem k charakteru zeminy doporučena drenážní rohož, pokládá se na vnější stranu zateplení.

Omítnutí sklepní stěny

Chcete­‑li sanovat vlhké sklepní stěny, musíte je obnažit až k základové desce. Potom otlučte uvolněnou omítku a vystupující a nedržící maltu a stěnu důkladně omeťte. Aby omítka dobře držela, musíte stěnu nejdříve penetrovat. Potom staré zdivo dostane cementovou omítku. Pořádně ji promíchejte a nanášejte lžící. Omítku po 30 až 90 minutách vyhlaďte hladítkem s navlhčenou houbou.

Izolace a zateplení sklepní stěny

Sklepní stěnu izolujte proti vlhkosti 4 – 5 mm silnou bitumenovou stěrkovou hmotou. Vnitřní rohy a přechody mezi stěnou a podlahou proveďte jako fabion. Na místech, kde stěnou proniká vlhkost, nalepte zesilující textilii.

Tepelně izolační desky se lepí bitumenovými polštářky na vnější sklepní stěnu – zde ve dvou vrstvách na vazbu tak, aby spáry nebyly nad sebou. Jestliže je stará sklepní stěna nepropustná, potom se v pouze příležitostně vytápěných sklepech hodí vnitřní zateplení.

Izolace sklepa zevnitř

Když není možná sanace vlhké sklepní stěny zvenčí, nezbývá než izolovat zevnitř. Nejdříve odstraňte uvolněné zbytky omítky a zdiva. Potom namíchejte řídkou izolační stěrku a natřete jí zdivo. Jakmile nátěr uschne, namíchejte stěrku hustší a směs naneste v síle asi 3 mm. Hladítkem s lehce navlhčenou houbou plochu stočíte jako při štukování. Stejně tak můžete proti stoupající vlhkosti ošetřit podlahu.

Stoupající vlhkost

Kapilárně stoupající vlhkost se dá zastavit řadou různých metod. U zdiva z plných cihel lze chybějící nebo poškozenou horizontální izolaci poměrně jednoduše dodatečně nahradit chemickou injektáží zdiva.

Obnova soklové omítky

Sklep může vlhnout i kvůli drolící se soklové omítce. Příčinou přivádění dešťové vody k domu často bývá zpevněné, pokleslé podloží. V tomto případě otlučte starou omítku, naneste sanační omítku a dům namísto dlažby obežeňte pruhem štěrku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Aniston ukázala perfektní postavu v bikinách a prozradila, že drží dietu 16/8

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Tech

Tahle kosmická loď poletí zkoumat Jupiterův měsíc Europa. Na palubě ponese řadu nových technologií