Nebojte se OSB desek!

 Rekonstrukce 
18. září 2017 07:39 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Dřevotřískové desky mohou ozvláštnit interiér. Shutterstock
Ve stavebnictví se stále používají nové materiály a moderní technologie mnohdy budí nedůvěru. Platí to i u OSB desek, které se přitom používají již mnoho let.

Jsou OSB desky škodlivé? Někteří lidé z nich mají obavy, ve skutečnosti ale podléhají přísným kontrolám a musejí splňovat přísná kritéria. Jejich obhajovatelé dokonce tvrdí, že OSB desky jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, zdravotně nezávadné a neuvolňují se z nich žádné nebezpečné látky. 

Co znamená OSB

OSB je zkratka slov Oriented Strand Boards. Tyto desky jsou tvořeny z tenkých velkoplošných třísek, které jsou orientovány podélně se směrem výroby a uprostřed naopak. To jim zajišťuje tvarovou stabilitu a vysokou pevnost. Pro jejich výrobu se obvykle používá smrkové dřevo. Třísky jsou spojeny pomocí syntetické emulze s podílem parafinové emulze. Následně se lisují při působení vysokých tlaků a teplot. 

Různé druhy

OSB desek se vyrábí několik druhů. Dělí se zejména podle způsobu použití na desky pro suché prostředí, do mírně vlhkého prostředí a do vlhkého prostředí. Rozdělují se také podle tloušťky desek a typu hrany. OSB desky s kolmou rovnou hranou se nejčastěji používají na celoplošné bednění, opláštění příček, dočasné zacelení stavebních otvorů apod.  

Na podlahy i střechy

Všeobecně jsou OSB desky vhodným materiálem do podlahových konstrukcí. Využití nacházejí zejména při rekonstrukcích, protože jejich použití je snadné a  rychlé. V současné době jsou hojně využívány jako plošný konstrukční materiál dřevostaveb, pro sendvičové panely stěn a stropů, na tesařské a bednící práce i ve skladovém hospodářství či nábytkářství. Mohou být využity i pro stropy a pod střechy. 

Hlavní  výhody

OSB desky jsou vyzdvihovány především pro tvarovou stálost, stejnorodost a minimální objemové změny. Snadno se s nimi pracuje, jsou velmi pevné a přitom dobře tvarovatelné. Obvykle výborně odolávají vlhkosti i permanentní zátěži.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu