Rohožku nestačí jen správně vybrat, je o ni nutné i dobře pečovat

 Tipy a inspirace 
17. září 2017 09:40 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
S nástupem podzimu a zimy mají rohožky v domácnostech velký smysl. Jejich výběr není radno podcenit. Shuterstock
Pokud nechcete mít doma mokré a zablácené podlahy, měli byste si pořídit rohožku. Ne nadarmo se říká, že právě rohožkou začíná váš dům či byt. Má důležitou roli, a tak je nutné věnovat jejímu výběru a následné péči dostatek času.

Po většinu roku je rohožka poněkud opomíjeným doplňkem v domácnosti. Její chvíle přichází často až s podzimem a zimou, kdy nás venkovní plískanice nutí chtě nechtě očistit obuv od bláta, spadaného listí, sněhu a další špíny. A rohožka se tohoto úkolu zhostí s náležitou pokorou a vyčistí i více než 80 % nečistot z našich bot. Ovšem jedině tehdy, jestliže máte tu správnou rohožku, respektive správný systém rohoží...

Co je vlastně správná rohožka?

Abyste vyzráli na nečistoty, ušetřili si čas i nervy s uklízením a v neposlední řadě ušetřili peníze za všelijaké čisticí prostředky, je třeba sáhnout pro správném systému rohoží. Ano systém. Zní to celkem sofistikovaně, ale je to úplně jednoduché. Podobný systém se skládá ze dvou až tří základních částí:

  • rohožky venku před hlavním vchodem
  • rohožky uvnitř domu nebo bytu
  • případně rohožky před každou místností v interiéru

Takto by to mělo fungovat v bytech, rodinných domech, kancelářích, obchodních centrech, restauracích, zdravotnických zařízeních... no prostě všude.

Jak vybrat venkovní rohožku před hlavní vchod

První rohoží v systému je venkovní rohožka. Je to ten kousek "koberečku", který čelí té nejhorší (a nejhrubší) špíně. Tudíž musí být značně odolný. Musí být silný, z pevného materiálu, nejlépe z recyklovaného polypropylenu nebo betonu plněného sekanými vlákny. Jinými slovy venkovní rohožka nesmí být žádné ořezávátko. Zapomeňte na měkoučké, jemňoučké materiály a další vymoženosti.

Jak vybrat vnitřní rohožku

Potom, co jste odstranili z bot hrubou špínu, můžete vejít dovnitř. Stále jste ale oblečeni v botách, které ještě nejsou zcela bez poskvrnky. Vlhkost, prach a nějaké to smítko na nich stále ulpívá, a proto i vnitřní rohožka musí být dostatečně kvalitní a odolná. Každopádně už si ale můžete dovolit rohožku nejen ze syntetických vláken, ale také z přírodních materiálů jako je juta a kokosové nebo bambusové vlákno, které se hodí do domácnosti mnohem víc než obyčejné PVC.

Jak se o rohožku správně starat

Tímto způsobem - očištěním bot na venkovní a vnitřní rohožce, zabráníte, aby nečistoty ovládly vaši předsíň, halu i celou domácnost. To vy jste v ní páni a rohožka vám bude sloužit. A bude sloužit dobře a dlouho. Na oplátku jí jen musíte dopřát občasnou péči. Nic náročného. doporučuje se čas od času (v zimě častěji, v létě méně) vyčistit rohožku a osvěžit ji pomocí vhodného čističe. Dobré jsou také čističe, které dokáží rohožku zbavit i případných pachů, kterým se holt tento pomocník také někdy neubrání. Za vaši péči se vám pakrohožka odvděčí kvalitní službou po několik let.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu