Záclony v kuchyni dostávají pořádně zabrat. Jak vybrat správný odstín, délku i praktický materiál?

 Interier 
10. ledna 2019 10:52 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Záclony v kuchyni musejí být hlavně praktické Shutterstock
Záclony dokáží každý interiér hezky zútulnit a hodí se samozřejmě i do kuchyní. Vsadit ale jen na vzhled se v případě záclon do kuchyně moc nevyplatí. V této místnosti se totiž záclony musejí potýkat s podstatně těžšími podmínkami než v jiných pokojích.

Vybrat si záclonu nemusí být vždy tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. V prvé řadě by měla ladit se zbytkem interiéru, ale je třeba dbát i na praktickou stránku věci. V případě záclony do kuchyně to platí dvojnásob.

Není asi žádným překvapením, že záclony v kuchyni dostávají pořádně zabrat. Musejí se totiž velmi často potýkat s vlhkostí, vysokými teplotami, horkým olejem, párou nebo různými pachy a výpary z připravovaných jídel. Tomu všemu je nutné výběr záclon přizpůsobit.

Myslete prakticky

V případě záclony do kuchyně se vyplatí přemýšlet prakticky. Je lepší sáhnout po takových záclonách, které lze rychle sundat, vyprat v pračce a znovu zavěsit. Asi by se nikomu nelíbilo, kdyby každý, kdo do kuchyně vstoupí, ucítil, že jste tu před týdnem připravovali k obědu smaženou rybu.

Při výběru tedy myslete na to, že záclony v kuchyni by měly být snadno udržovatelné a z materiálu, který příliš nepohlcuje pachy. Pokud si na výběr sami netroufnete, nebojte se v obchodě se záclonami poradit prodavaček.

Funkčnost je základ

Stejně jako je třeba, aby se záclony v kuchyni daly snadno vyprat, je nutné, aby se daly s lehkostí zavěsit i sundat. Pamatujte také na to, že kuchyň je místo, kde se často větrá a záclony tedy nesmějí překážet. Z toho důvodu je vhodné vybírat do kuchyně takové záclony, které vám umožní bezproblémový přístup k oknům.

Jedním z nejběžnějších a zároveň i nejjednodušších způsobů zavěšení jsou záclony s poutky nebo kroužky. Tyčka je umístěna přímo na okně a vy tak nepotřebujete speciální úchyty nebo provádět složitou montáž s vrtáním do stěn. O tom, že se záclony dají pověsit mnoha různými způsoby, jsme psali zde.

Slaďte záclonu s interiérem

Před vzorovanými záclonami dává hodně lidí přednost těm jednoduchým. Je pravdou, že jednoduchou záclonou nikdy nic nepokazíte. Na druhou stranu je škoda vzory úplně zatracovat.

Pokud vám to vzhled vaší kuchyně dovolí, nebojte se vzorovaných záclon. Někomu může padnout do oka jednoduchý venkovský styl, který je charakteristický krajkami či károvaným vzorem. Tento trend se uplatní například v interiéru zařízeném v populárním stylu Provence.

Hodně v módě je i retro styl. Pokud máte v tomto duchu zařízenou kuchyň, můžete okna oživit záclonami v typických retro barvách nebo s neobvyklými vzory.

Jak vybrat odstín

Důležité je vybrat i správný odstín záclony. Většina bytových designerů volí jednobarevné záclony. Musíte ale pořídit takový odstín, který bude ladit se zbytkem kuchyně.

Když vybíráte záclony do obývacího pokoje, řídíte se obvykle sedačkou, křeslem či kobercem a snažíte se tyto prvky sladit. Stejně to funguje i v kuchyni. Řiďte se barvou kuchyňské linky, stěn nebo podlahy. Právě tak vytvoříte kompaktní a harmonický prostor.

Délka záclony

Záleží samozřejmě na preferenci každého člověka, ale obecně platí, že do kuchyně volíme většinou kratší záclony. Ty dlouhé až na zem totiž nejsou moc praktické.

Ideální rozměr je délka na střed okna. Taková záclona vás ochrání před slunečními paprsky nebo před zvědavými pohledy sousedů, a zároveň propustí dostatek světla.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...