Jak správně osvětlit dětský pokoj?

 Interier 
18. května 2018 16:14 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Hlavní zdroj světla by měl být na stropě Shutterstock
Výběru správného osvětlení do dětského pokoje byste měli věnovat velkou pozornost. Dítě v pokoji totiž tráví hodně času, hraje si, píše domácí úkoly, čte si a odpočívá. Proto je velmi důležité zkombinovat několik typů osvětlení tak, aby právě každá z těchto činností dítěte byla doprovázena dostatečným a vhodným světlem.

Jak uspořádat dětský pokoj jsme psali zde. Osvětlení by určitě nemělo být jen jedno. Hlavní zdroj světla by měl být na stropě. Ten poskytne dítěti hlavní hladinu osvětlení, aby se dobře orientovalo v prostoru. Pak existují světla lokální, která osvětlí konkrétní místa, jako je pracovní stůl nebo postýlka. Taková světla pak zdůrazňují soukromí.

Stropní osvětlení

Pro vytvoření správné světelné pohody v místnosti je dobré vzít v úvahu celkový interiér pokoje, hlavně velikost pokoje, barvu stěn, nábytku a počet oken. V případě vyšších stropů jsou vhodnější stropní lustry a v opačném případě je lepší sáhnout po přisazených stropních svítidlech.

Kreativitě se meze u dětí nekladou, a tak se podívejte po stropních lustrech ve tvaru oblíbených zvířátek či animovaných postaviček vašich ratolestí. Vždy ale pamatujte na celkovou funkčnost a bezpečnost světla. Vhodným zdrojem světla centrálního stropního osvětlení jsou LED žárovky teplé bílé barvy, které působí příjemně a útulně.

Osvětlení pracovního stolu

Dalším místem, kterému je potřeba věnovat velkou pozornost, je pracovní stůl. Děti u něj často píší domácí úkoly a potřebují na ně dobře vidět. Nejvhodnějším typem osvětlení je v tomto případě klasická stolní lampička. Měla by být jednoduše polohovatelná, aby si vaše dítě mohlo samo nastavit sklon světla podle potřeby. Praváci by měli mít lampičku na levé straně stolu a leváci na opačné, aby si při psaní a čtení nestínili.

Při práci u stolu by ale v žádném případě neměla svítit jen lampička, vždy by mělo světlo z lampičky doprovázet ještě další světlo, nejlépe centrální, aby nevznikl velký kontrast mezi osvětleným a neosvětleným prostorem. Do stolních lampiček volíme především LED žárovky teplé bílé barvy.

Osvětlení u postele

Děti si rády večer zalezou do postele a prohlíží si knížky či si ještě hrají. Je tedy nutné zajistit dostatečné osvětlení i na tomto místě. Umístěte vedle postele malý noční stolek a na něj lampičku. Ujistěte se, že má lampička kvalitní neprůsvitné stínidlo, které kryje celou žárovku a dítě neoslňuje. Lampička by opět měla být jednoduše nastavitelná, aby si ji dítko samo dokázalo bez problému nastavit.

Některé děti se v noci bojí tmy a vyžadují světlo. Doporučujeme pořídit doplňkové dětské svítidlo, které v pokoji vytvoří příjemné přítmí a děti se budou cítit více v bezpečí. Nejen v blízkosti postele, ale celkově v dětském pokoji se nedoporučují stojací lampy s dlouhými kabely, o které by děti mohly jednoduše zakopnout a lampu převrátit.

Nároky na osvětlení se mění s věkem dítěte

Když se vám podaří dobře sladit hlavní a vedlejší světla, předejdete tak budoucím možným potížím se zrakem, které by se jinak u vašeho potomka mohly objevit. I když nároky dětí na osvětlení se mění s věkem.

Kojenci stačí trocha rozptýleného světla nad postýlkou a přebalovacím pultem. Pro batole už má být světel víc. Musejí být ale mimo dosah dítěte, aby se neporanilo nebo světla nerozbilo. Dítě ale nesmí oslňovat, když se do nich zespoda podívá. Doporučuje se osvětlit úložné prostory směrovým nebo LED svítidlem.

Pro předškolní děti a školáky se světlo stává zásadním. Hlavní je lampa na pracovním stole, která nesmí oslňovat, musí být stabilní a nemá překážet. Vhodné je proto třeba nástěnné osvětlení. Pravákům musí svítit zleva, levákům z opačné strany, jinak by si při práci stínili. Důležitá je i lampička na nočním stolku. Ani ta nesmí působit rušivě a musí poskytnout dostatek světla na čtení.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu