Jak správně osvětlit dětský pokoj?
Jak uspořádat dětský pokoj jsme psali zde. Osvětlení by určitě nemělo být jen jedno. Hlavní zdroj světla by měl být na stropě. Ten poskytne dítěti hlavní hladinu osvětlení, aby se dobře orientovalo v prostoru. Pak existují světla lokální, která osvětlí konkrétní místa, jako je pracovní stůl nebo postýlka. Taková světla pak zdůrazňují soukromí.
Stropní osvětlení
Pro vytvoření správné světelné pohody v místnosti je dobré vzít v úvahu celkový interiér pokoje, hlavně velikost pokoje, barvu stěn, nábytku a počet oken. V případě vyšších stropů jsou vhodnější stropní lustry a v opačném případě je lepší sáhnout po přisazených stropních svítidlech.
Kreativitě se meze u dětí nekladou, a tak se podívejte po stropních lustrech ve tvaru oblíbených zvířátek či animovaných postaviček vašich ratolestí. Vždy ale pamatujte na celkovou funkčnost a bezpečnost světla. Vhodným zdrojem světla centrálního stropního osvětlení jsou LED žárovky teplé bílé barvy, které působí příjemně a útulně.
Osvětlení pracovního stolu
Dalším místem, kterému je potřeba věnovat velkou pozornost, je pracovní stůl. Děti u něj často píší domácí úkoly a potřebují na ně dobře vidět. Nejvhodnějším typem osvětlení je v tomto případě klasická stolní lampička. Měla by být jednoduše polohovatelná, aby si vaše dítě mohlo samo nastavit sklon světla podle potřeby. Praváci by měli mít lampičku na levé straně stolu a leváci na opačné, aby si při psaní a čtení nestínili.
Při práci u stolu by ale v žádném případě neměla svítit jen lampička, vždy by mělo světlo z lampičky doprovázet ještě další světlo, nejlépe centrální, aby nevznikl velký kontrast mezi osvětleným a neosvětleným prostorem. Do stolních lampiček volíme především LED žárovky teplé bílé barvy.
Osvětlení u postele
Děti si rády večer zalezou do postele a prohlíží si knížky či si ještě hrají. Je tedy nutné zajistit dostatečné osvětlení i na tomto místě. Umístěte vedle postele malý noční stolek a na něj lampičku. Ujistěte se, že má lampička kvalitní neprůsvitné stínidlo, které kryje celou žárovku a dítě neoslňuje. Lampička by opět měla být jednoduše nastavitelná, aby si ji dítko samo dokázalo bez problému nastavit.
Některé děti se v noci bojí tmy a vyžadují světlo. Doporučujeme pořídit doplňkové dětské svítidlo, které v pokoji vytvoří příjemné přítmí a děti se budou cítit více v bezpečí. Nejen v blízkosti postele, ale celkově v dětském pokoji se nedoporučují stojací lampy s dlouhými kabely, o které by děti mohly jednoduše zakopnout a lampu převrátit.
Nároky na osvětlení se mění s věkem dítěte
Když se vám podaří dobře sladit hlavní a vedlejší světla, předejdete tak budoucím možným potížím se zrakem, které by se jinak u vašeho potomka mohly objevit. I když nároky dětí na osvětlení se mění s věkem.
Kojenci stačí trocha rozptýleného světla nad postýlkou a přebalovacím pultem. Pro batole už má být světel víc. Musejí být ale mimo dosah dítěte, aby se neporanilo nebo světla nerozbilo. Dítě ale nesmí oslňovat, když se do nich zespoda podívá. Doporučuje se osvětlit úložné prostory směrovým nebo LED svítidlem.
Pro předškolní děti a školáky se světlo stává zásadním. Hlavní je lampa na pracovním stole, která nesmí oslňovat, musí být stabilní a nemá překážet. Vhodné je proto třeba nástěnné osvětlení. Pravákům musí svítit zleva, levákům z opačné strany, jinak by si při práci stínili. Důležitá je i lampička na nočním stolku. Ani ta nesmí působit rušivě a musí poskytnout dostatek světla na čtení.