Přemýšlíte, zda si postavit zděný dům či dřevostavbu? Obojí má výhody i nevýhody

 Rekonstrukce 
18. června 2019 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Stavbu domu je nutné si dobře promyslet Depositphotos
Pokud se chystáte stavět, dost možná přemýšlíte, zda zvolit zděný dům nebo v posledních letech oblíbenou dřevostavbu. Má tato věčná otázka vůbec odpověď? Podle odborníků mají obě tyto stavby své výhody i nevýhody a záleží tak na staviteli, co od domu očekává.

Zděný dům je považován za klasiku, k dřevostavbám má stále spousta lidí trochu odstup, a to hlavně kvůli nejrůznějším fámám a polopravdám, které kolem nich kolují.

Nejčastější mýty kolem dřevostavby

Jsou hořlavé, mají tenké zdi a do roka je zlikviduje červotoč - to jsou jen některé fámy, které kolem dřevostaveb panují. Samozřejmě, že se nezakládají na pravdě. Moderní dřevostavby nemají se staletými roubenkami nebo sruby nic moc společného, kromě materiálu, ze kterého jsou postavené. Dnes už existují i mobilní dřevostavby. Nejčastěji jde o montované domy z dřevěných opláštěných desek s izolačním materiálem.

Výhody dřevostaveb

Obrovskou výhodou dřevostavby je, že máte dům postavený opravdu rychle. Zanedbatelná není ani úspora užitné plochy. Obvodová stěna dřevostavby je užší, například při 100 m2 zastavěné plochy ušetříte 4 m2.

Takže získáte navíc třeba technickou místnost. Dalším plusem dřevostaveb je, že dům je energeticky velmi úsporný. Navíc se při stavbě dřevostavby používají materiály, které vytvářejí zdravé mikroklima bez škodlivin. Existují také firmy, které vyrábějí stěnové panely v krytých halách. Máte tedy jistotu opravdu suché výstavby, kterou můžete provádět i v zimním období.

Nevýhody dřevostaveb

Rychlost výstavby je něčím vykoupená. Před výrobou panelové dřevostavby musíte věnovat hodně času přípravě. Je třeba přesně specifikovat rozmístění zásuvek nebo už mít detailní návrh kuchyňské linky. U dřevostaveb je také náročnější překlenutí rozponů širších stropních konstrukcí patrových domů, musí se doplňovat ocelovými nosníky. Co se ovšem týká požární odolnosti, zvýšené riziko požáru u dřevostaveb je mýtus. Správně navržená konstrukce odolá požáru podle přísných norem podobně jako zděný dům. O tom, jaké mýty kolují kolem akustiky v dřevostavbě, jsme psali zde.

Zděné domy jsou pro mnohé klasika

Na zděné domy nedá leckdo dopustit. Příznivci těchto staveb mají dojem, že zkrátka pořádná cihla je pořádná cihla. Při stavbě zděného domu si navíc můžete vybrat z opravdu velkého množství různých materiálů i izolací a každý z nich nabízí trochu něco jiného. Můžete zateplovat i nemusíte. Můžete mít lepší i krapet horší akustické vlastnosti. Můžete mít patro i bungalov. Variabilita zděných domů nezná mezí. Ani zděný dům ale nenabízí jen pozitiva.

Výhody zděných domů

Podobně jako v případě dřevostaveb mohou být dnes zděné domy energeticky velmi úsporné. I u zděných staveb se používají materiály, které vytvářejí zdravé mikroklima bez škodlivin. Výhodou také je, že detailní rozmístění zásuvek, vývodů či vodoinstalací si můžete rozmyslet až při hrubé stavbě. Máte tak na rozdíl od dřevostavby delší čas na rozmyšlenou. Další výhodou je tepelná akumulace obvodových stěn a příček. A v neposlední řadě velkou výhodou je, že se zděnými stavbami nejsou spojeny takové předsudky, jako je tomu u dřevostaveb. Zděné domy mají totiž v naší zemi dlouhou tradici.

Nevýhody zděných domů

Na rozdíl od dřevostavby ale musíte u zděného domu počítat s delší výstavbou, a to průměrně o dva až tři měsíce. Jste limitováni počasím, a to v zimním období. Protože pokud mrzne, řadu prací nelze provádět. Zděné domy také obvykle vycházejí o něco dráž než dřevostavby. Za mínus lze považovat i delší proces akumulace tepla. Stavba zděného domu je rovněž pracnější a musíte také počítat se zvýšenými nároky na přesuny a dopravu materiálu. V porovnání s dřevostavbou musíte rovněž u zděných staveb počítat s vyššími ročními náklady na vytápění, a to průměrně o 30 %. Při vytápění zděného domu se nejdříve teplo hromadí v cihelné stěně a až poté se teplo kumuluje v místnosti. U dřevostavby je to jiné. Dřevěné konstrukce sice teplo také hromadí, ale pouze v omezené míře.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...