Jak vyhnat klíšťata ze svého pozemku

Klíště vyhledává dlouhé porosty a trávy
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
16. června 2019 06:21 / Depositphotos
  63   22
Klíšťata útočí. A to ze všech stran. Pokud máte strach chodit i na zahradu, abyste je nechytli, prostě a jednoduše je ze svého pozemku vyžeňte. Jak?

I když existuje celá řada repelentů proti klíšťatům, stoprocentní ochrana to přeci jen není. Psi a kočky nosí obojky proti klíšťatům. Chemický útok tady taky moc nepomůže. Klíšťata se totiž po čase na zahradu stejně vrátí. Přinesou je myši nebo další hlodavci, ježci, ptáci, psi a kočky. Přesto ale existují způsoby, jak jejich výskyt minimalizovat.

Klíště je slepé

Velmi často se lidé mylně domnívají, že klíště může na člověka spadnout ze stromu. To není pravda. Klíště je prakticky slepé, rozeznává jen světlo a tmu. Má však velmi vyvinuté další smysly, kterými na dálku dokáže vycítit svou oběť. Na tu číhá ve vyšší trávě nebo na větvičkách keřů, kam vyleze ze svého úkrytu. A tím může být vlhký porost, hrabanka nebo kompost. A proto je dobré všechny tyto rostlinné zbytky ukládat na co nejvzdálenější místo. 

Nedejte mu šanci

Pokud nedáte klíšťatům příležitost, nebudou mít ani důvod se u vás zabydlovat. Sekejte proto trávník na co nejmenší výšku a zkracujete rovněž okrasné keře. Pokud máte okrasné trávy, dejte je raději dál od chodníčků. Rovněž můžete vybudovat tzv. nárazníkové zóny. Díky tomu jim ztížíte cestu k vám na zahradu. Jak na ně?

Nárazníkové zóny

Trávu stříhejte i u okrajů chodníků, stejně jako všechu zeleň, která přečnívá kolem nich. Vydlážděte si chodníčky, cesty vysypejte kamínky nebo štěrkem, či zvolte některý z netradičních druhů chodníků. Zahradní posezení i hrací plochy pro děti umístěte dále od plotu, převislých keřů i ptačích krmítek a vysypejte je štěrkem nebo dřevěnými štěpky. Zlikvidujte kapradiny a jiné přízemní rostliny přerůstající do zahrady z jiných pozemků.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jak mohou doopravdy vypadat mimozemšťané? Experti na to mají svůj názor

Tech

Nové drony nahrazují tankovací letouny. Takhle dokáží natankovat letící stíhačku

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní aloe vera. Získáte nejen krásnou rostlinu ale i léčivý gel

Zavřít reklamu