Sladké jahody na zahradě i na balkóně

 Exterier 
14. dubna 2017 05:21 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Poctivé jahody mají plnou chuť a krásně voní. Shutterstock
Pochutnávat si v létě na domácích jahodách může úplně každý. A dokonce si je snadno vypěstujete třeba i na parapetu nebo balkóně.

Výběr stanoviště

Své vlastní jahody si můžete vypěstovat nejen na záhonu, ale třeba i v balkonovém truhlíku. Důležité je slunné stanoviště, ale málo větrné. Dobré místo je základ úspěchu. Pokud se chystáte vysázet jahodníky ven, nedávejte je tam, kde dříve rostly právě jahody, ovocné stromy, brambory, rajčata a okurky. 

Dokonalá příprava

V ideálním případě si záhon pro jahody připravte již na podzim. Dobře ho poryjte a pohnojte. Dobře uzrálý kompost můžete do půdy dodat i 2 týdny před výsadbou, ale hnůj dodávejte 1/2-1 rok před sázením jahodníku. Dodat nerozložený hnůj do země těsně před výsadbou je naprosto nevhodné. Dojde totiž k popálení jemných kořínků jahodníkových rostlinek močůvkou, což způsobí zbrzdění v růstu nebo i uhynutí rostlin. 2 týdny před výsadbou můžete dát do půdy některé plné hnojivo, třeba Cererit. 

Sázení

Jahodníky se sází do půdy zryté do hloubky cca 20-30 cm, na urovnaný povrch. Půdu ale těsně před výsadbou neryjte, aby si stačila přiměřeně slehnout. Pokud budete sázet do čerstvě zryté půdy, pak dojde k potrhání kořínků jahodníku v následujících dnech, tak jak se bude půda slehávat, což zbrzdí jejich růst. Po zasazení musí být sazenice pevně v zemi – můžete to otestovat tahem, kterému musí odolat a zůstat v půdě. Hned také sazenice zalijte. Jahodníky vyžadují hodně vláhy, substrát ale nesmí být ani přemokřený. Jahody se dobře pěstují na slámě (záhon je vyložen slámou) nebo na černé netkané textilii. Obojí zajistí prohřátí půdy a zároveň vypodloží plod, aby během růstu a zrání nehnil. Položení textilie na záhon je snadné – textilie je lehká a dobře se s ní manipuluje. Srdéčko jahodníku by mělo zůstat těsně nad povrchem půdy. Proto si dejte práci s urovnáním záhonu, aby byl povrch rovný a sazenice se „neutopily“ pod úrovní povrchu. Záhon před položením textilie řádně prolijte. Položenou textilii upevněte po obvodu záhonu, aby ji neodnesl vítr.

Péče o starší jahodníky

Jestliže již máte jahody z předchozích let, nezapomeňte je na jaře přihnojit ledkem a po sklizni opět plným hnojivem, lehce zapraveným do země. Velmi účinné je přihnojování rostlin granulovaným kravským hnojem. Vzhledem k vydatnosti hnojiva stačí přidat ke každé rostlině asi polévkovou lžíce granulí a při okopávce ji zahrnout do blízkosti rostliny. U granulí popálení listů nehrozí. V prvních teplejších jarních dnech je dobré odstranit staré, odumřelé a suché listy, které mohou být nositeli různých houbových chorob a škůdců. Pokud se listy drolí, můžete je vyhrabávat hráběmi, za vlhka, kdy jsou listy houževnaté, je lepší odstříhávat je nůžkami. Listy ze zdravých porostů můžete zkompostovat, listy z porostů napadených houbovými chorobami raději spalte. Rostliny povytažené mrazem přitlačte a přihrňte zemí, aby se obnovilo spojení kořínků s půdou. Pokud jsou sazenice vysazeny ve fólii, nadzdvihněte ji a ke keříkům důkladně přihrňte zeminu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47