Jak vyčistit mosaz

 Tipy a inspirace 
13. dubna 2017 16:42 / Marie Popelková
  9
📷
1 fotografie v galerii
Mosaz je ještě i dnes nedílnou součástí velkého množství interiérů. Shutterstock
V minulosti bylo v domácnostech mnohem více předmětů z mosazi a proto její čištění bylo dosti obvyklé a také existovalo mnoho osvědčených domáckých receptů. Dnes mosazi v domácnostech ubývá, ale jednou za čas i těch pár kousků (mosazné hmoždíře, lampy, kliky, kování atd.) co zbylo stojí za to vyčistit.

Mosaz je slitinou zinku, mědi a někdy i jiných kovů. Jde o materiál, který se používal již v prastarých civilizacích, ale i v moderní době je hojně vyžíván, díky své odolnosti, eleganci a kujnosti. Mosaz ovšem akumuluje špínu a mastné oleje a po nějaké době se může zakalit. 

Způsobů čistění mosazi je velké množství

Existuje mnoho rad, jak vyčistit mosaz. Někdo doporučuje pasty a roztoky dostupné v drogeriích, jiný si vystačí se zubní pastou a kartáčkem. Těžko říct, která metoda je ta pravá právě na váš mosazný předmět. Záleží na stáří, na tom, jak moc je špína „zažraná“ a podobně. Je dost pravděpodobné, že budete muset vyzkoušet více tipů, než se vám mosaz podaří dokonale vyčistit. Jak tedy na to?

Dejte předmětům nový lesk

Jestliže máte v ruce starý hmoždíř nebo svícen, který je opravdu pořádně zašlý, nejprve se pokuste pomocí drátěného kartáče dodat mu zpět lesk. Pokud máte ruční vrtačku s ocelovým kartáčem, můžete použít i ten. Ale pracujte velmi opatrně. Velmi snadno lze udělat nechtěné rýhy a mosazné předměty tím poničit. 

Čištění kyselinou citronovou

Na odstranění nečistot nám také pomůže mnoho dostupných přípravků. Jedním z nich je i kyselina citronová. Stačí mosazné předměty ponořit do roztoku s vodou a poté doleštit pastou. Stejnou službu jako kyselina citronová nám udělá rovněž roztok soli a octa.

Sitol a jiné chemikálie

K čištění mosazi jsou dostupné nejrůznější přípravky na chemické bázi. Asi nejznámější je Sitol (dříve známý jako Sidol), které se používá už léta. Je spolehlivý, ale počítejte s nepříjemným zápachem. Naneste ho na znečištěný mosazný předmět a pomalu jemným hadříkem začněte leštit. Stejným způsobem můžete mosaz vyčistit pomocí Silichromu, který také seženete v drogeriích.

Netypické řešení

Selhává vám většina z nabízených možností? Nebo jste se zatím do ničeho nepustili a chcete slyšet další tipy? Pak přinášíme několik ozkoušených, ačkoli na první pohled naprosto netypických řešení pro čistění mosazi. Vyzkoušet můžete:

Coca-Cola

Mnoho lidí používá Coca-Colu nejen k pití, ale také jako pomocníka při různých technických problémech. A ona je kupodivu i účinná při čistění mosazi.

Kečup

Že by kečup fungoval jako čistidlo, to napadne asi málokoho. Ale jsou potvrzené zkušenosti, že se zašlou mosazí si opravdu poradí. Stačí předměty namočit na pár hodin a uvidíte sami.

Olivový olej

I olivový olej dokáže zbavit mosazné předměty nečistot. Ponořte je ho něho na 24 hodin a poté přeleštěte pastou nebo jen jemným hadříkem.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu