Praktické rady nejen do kuchyně z dob našich babiček stále fungují
V minulosti neměly hospodyňky žádné zázračné chemické preparáty ani moderní technologie, musely se spoléhat na obyčejné věci, které měly kolem sebe. V dnešní přetechnizované době se k jejich radám a tipům společnost znovu začíná obracet.
Jednak proto, že skvěle fungují, ale i z důvodu úspory peněz nebo snahy šetřit životní prostředí. Připomeňme si alespoň pár z nich. Určitě stojí za vyzkoušení.
Údržba nádobí
Každé nádobí vyžaduje určitou péči, ať už je to hrnec nebo talířek. Naše babičky to moc dobře věděly.
- Cínové nádobí, dnes opět moderní, nejrychleji vyčistíte zelnými listy nebo mokrým popelem ze dřeva.
- Od používání hliníkového nádobí se sice už ustupuje, ale občas se ještě v nějaké kuchyni najde. Pokud se vám zdá již zašlé, stačí je povařit delší dobu s vodou se zbytky citronů.
- Pokud kovovou konvici delší dobu nepoužíváte (máte ji například na chatě či chalupě), může být po čase zatuchlá, tomu můžete předejít, pokud do ní před jejím uložením vložíte kostku cukru.
- Pokud máte na nádobí připečené kousky jídla, nechte na takto znečištěném nádobí 2 hodiny působit větší vrstvu soli.
- Nože s dřevěnou rukojetí zůstanou jako nové, pokud rukojeť občas promažete olivovým olejem.
- Původní lesk ocelovým nožům dodáte pomocí obyčejné korkové zátky, kterou namočíte v písku na nádobí a vyleštíte. Nakonec je opláchněte a doleštěte suchým hadříkem.
- Skvrny z porcelánu odstraníte pomocí korkové zátky namočené do silného roztoku soli.
- Znečištěná místa na teflonovém nebo silikonovém nádobí jednoduše vyčistíte, potřete-li je speciálním roztokem. Vytvoříte ho z 1 šálku vody, 2 lžic zažívací sody a ½ šálku octa. Smíchané ingredience je třeba vařit po dobu 10 minut. Takto připravený roztok nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Následně aplikujte na znečištěná místa.
- Znečistění od čajových usazenin v termosce či konvici se nejlépe zbavíte, když zalijete dva pytlíky prášku do pečiva horkou vodou. Nechte chvíli působit, případně můžete protřepat pro silnější účinek.
Jak se zbavit zápachu v bytě
Občas se nikdo nevyhne zápachu v bytě. Způsobit ho může mnoho věcí, na různé příčiny smradu ale naše babičky znaly jednoduchá řešení.
- Ať už zápach v bytě způsobilo cokoliv, celý byt, nejen kuchyni, můžete provonět třeba levandulí nebo zapálením koření (například kardamomu). Podobnou službu udělá i voňavka, kterou nastříkáte na žárovky – po rozsvícení se krásně rozvoní.
- Pokud se nepříjemný odér line z vaší lednice, kde je uložena nějaká hodně aromatická potravina, stačí umístit na polici mističku s jedlou sodou.
- Pokud vám při vaření přeteče mléko, je potřeba místo na sporáku okamžitě posypat solí. Ta nepříjemný zápach pohltí.
- Na páchnoucí výlevky použijte jedlou sodu, kterou zalijete horkou vodou.
- Abyste se vyvarovali zápachu z pečených ryb, stačí dát do pekáče spolu s nimi rozkrojené jablko.
- Ocet vám pro změnu pomůže zbavit se zápachu spáleniny nebo cigaretového kouře. Stačí do něj namočit hadr, pořádně ho vyždímat a s hadrem v místnosti mávat.
- Zápach na WC může být někdy velmi intenzivní, na jeho likvidaci vám postačí zapálit obyčejnou sirku. Je to účinná metoda. (Dále čtěte: Jak uklidit kuchyň? Stačí vám na to minimum pomůcek).