Zvolte správné přípravky do myčky!

Tablety jsou stále výkonnější, někdy se ale vyplatí sáhnout po gelu či prášku.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
22. srpna 2017 06:04 / Shutterstock
  1   0
Myčky na nádobí jsou stále častěji běžnou součástí kuchyně. Do myček se  používají prášky, soli a leštidla, které ale nahradily tablety. Jak se v nich vyznat a které jsou nejlepší?

Do myčky na nádobí je třeba dávat více přípravků. Mezi nimi i sůl, která chrání myčku před vodním kamenem, ale upravuje i tvrdost vody tak, aby mohly mycí prostředky fungovat co nejúčinněji. Přidává se také leštidlo, které zajišťuje, aby na nádobí nezůstávaly skvrny, šmouhy a viditelné zaschlé kapky vody.

Co myčce vadí

Hlavní důvod, proč se do myčky dává sůl, je tvrdá voda. Sloučeniny vápníku a hořčíku, které tvrdost vody způsobují, se totiž mohou při vyšší teplotě na nádobí i uvnitř myčky vysrážet. Z toho důvodu je uvnitř zařízení na změkčování vody - iontoměnič neboli zásobník s pryskyřicí, který obsahuje ionty sodíku. Tento zásobník změkčuje vodu, která pak neobsahuje ionty vápníku a hořčíku, ale pouze ionty sodíku. 

Čtyři v jednom

Na trhu se objevují stále dokonalejší myčky i tablety na mytí. Některé mycí programy umí vyřadit funkci leštidla a nastavit dávkování regenerační soli na nejnižší úroveň. Tablety zase mají schopnost rozpouštět se postupně. Bohužel ale současně tablety obsahují vysoké množství fosfátů. Je dobré si proto pohlídat, jak působí. Pokud by se sešlo externí leštidlo s leštidlem z kombinovaných tablet, může dojít ke vzniku duhových skvrn na nerezovém nádobí. Proto se musí dávkování prvního typu vypnout podle návodu. 

Tablety obsahují stále více složek 

Multifunkční tablety pro mytí nádobí v myčkách mnohdy obsahují minimálně sůl pro měkčení vody a leštidlo pro lesklé nádobí. Najdete v nich i další složky, třeba bělidla a aktivátory bělení. Enzymy, které štěpí ve vodě nerozpustné molekuly škrobů a bílkovin, tenzidy snižující povrchové napětí vody, různé vůně a podobně. Při použití komplexních tablet při mytí v měkké vodě už nemusíte přidávat do zásobníků myčky sůl ani leštidlo. 

Kdy tablety vynechat

Přípravky v tabletách, ale i gely v rozpustných kapslích jsou dávkované na standardní náplň myčky, mycí cyklus i tvrdost vody. Používání tablet je proto nevýhodné u poloviční náplně. V takovém případě by totiž stačila polovina tablety, což nelze zařídit. Vhodné není ani použití tablet při zkrácených programech, kdy se nestačí rozpustit a nevyužijí se tak všechny prostředky. V těchto případech je lepší použít samostatné přípravky. Stejně tak i v oblastech s tvrdou vodou je dobré použít samostatné přípravky a přidat do myčky sůl. Prášek také můžete nahradit gelem v lahvi. 

Mytí myčky

Nezapomeňte také na občasné vyčištění samotné myčky, protože se v ní usazuje mastnota a vodní kámen. V ideálním případě použijte čistič na myčku jednou měsíčně. 

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu