Levná nebo drahá? Jakou pořídit podlahu

Pravý perský koberec asi nedáme do bytu k pronajmutí
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
24. srpna 2017 13:43 / Shutterstock
  0   0
Volba materiálu podlahové krytiny je relativně náročná. To, co se vám líbí, může být cenově nedostupné nebo málo odolné. A není to drahé a odolné zbytečně moc? Jak vyřešit dilema? Máme několik tipů.

Záleží na situaci

Vždy záleží na situaci, ve které jste. Pokud jste rodina s malými dětmi a se psem, možná budete při volbě podlahy postupovat jinak, než v případě, že jste manželský pár v důchodu. Jinak budete vybírat podlahu do městského bytu a jinak na vesnici. Vždycky ale uvažujte tak, abyste řešili svou konkrétní situaci a svoje potřeby.

Argumenty pro solidní, ale drahé řešení

Jestliže jste se rozhodli pro kvalitní dubovou podlahu a máte na to prostředky, je to jistě dobře. Nebo pokud jste zvolili kvalitní dlažbu nebo jiný trvanlivý materiál. Základní výhodou vašeho kroku je, že jste vyřešili natrvalo svůj problém. Je pravděpodobné, že během vašeho života nebude třeba na podlaze mnoho měnit. Odolný materiál se o sebe postará. Drobná údržba může nastat, ale nic zásadního se dít nebude. Jediným mínusem může být, co když se podlaha po létech „okouká“. Nezbyde vám nic jiného než použít nějaké koberečky či jiné doplňky ke změně barevnosti interiéru.

Argumenty pro levné řešení

Rčení sice říká „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“, ale jsou situace, kdy je volba levné podlahové krytiny výhrou. Představte si, že potřebujete řešit podlahu v prostoru, který budete pronajímat. Máte se třást o to, zda tam nájemce poškodí kvalitní dlažbu či prkennou podlahu? Není výhodnější položit třeba levné lino „v akci“ a po pěti letech ho prostě vyměnit? Stejně tak může být řešením koupit zlevněnou plovoucí podlahu a neřešit její odolnost a trvanlivost. Toto řešení má výhodu v tom, že i po několika výměnách vás stále bude stát podlaha méně peněz. A pokud jste viděli, co udělá se sebekvalitnějším linem dítě s kopačkami či s nějakým klackem, tak pochopíte, že jsou opravdu situace, kdy je lepší ušetřit.

Zvolit správný materiál

Často je důležitějším rozhodnutím než výběr mezi levným a drahým řešením výběr materiálu, který zastane práci v dané místnosti. Například je velmi diskutabilní pořizovat do kuchyně koberec, který nasává vodu a byl by okamžitě špinavý od práce s potravinami. Stejně diskutabilní může být plovoucí podlaha, která hůř snáší vlhkost. Jsou ovšem místnosti, kde je volba zcela na vás. Koberci se vyhnete v případě alergií. Lino se dobře udržuje, ale musí mít perfektní podklad. Plovoucí podlaha je méně náročná na přesnost podkladu, ale působí studenějším dojmem. Ještě studenější je dlažba. To se dá kompenzovat kobercem pod stolem či na místě, kde sedíte. Koberec snese i hrubší zacházení.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu