Hyzdí váš nábytek zbytky samolepek? Vyzkoušejte osvědčené metody!

 Tipy a inspirace 
25. srpna 2017 09:31 / Marie Popelková
  2   0
📷
4 fotografie v galerii
Zejména v dětském pokoji bývá mnoho "neodstranitelných" obrázků. Shutterstock
Některé nálepky a samolepky jakoby snad ani nešly odstranit. Zůstávají po nich zbytky, šmouhy a kousky lepidla. Metoda odstranění, kterou si zvolíte, závisí na rozsahu zbytku samolepky.

V dnešní době se používají různé samolepky, které označují nejen cenu výrobku, ale případně i jeho kvality. Mnohé děti si pestrými nálepkami ozdobí celý pokoj. Zatímco některé samolepky bez potíží odloupnete, jiné vyžadují důkladnou péči. Bohužel pak při jejich odstraňování můžete poškodit i samotný předmět, na kterém jsou umístěny. O prostředcích pro odstraňování lepidel platí, že čím jsou šetrnější vůči materiálu předmětu, tím méně druhů lepidel dokážou narušit. Vždy proto někde na skrytém místě vyzkoušejte, zda nenarušují povrch výrobku. 

Co vyzkoušet při likvidaci zbytků samolepky

Voda

Pokud je skvrna malá, můžete jí zkusit oškrábat. Nejprve nechejte zasažené místo řádně odmočit, aby se zbytek samolepky uvolnil. Poté zkuste jemně tupým nožíkem nebo i jen houbičkou lepidlo odstranit. 

Ocet

Běžný ocet se často s lepivou skvrnou snadno vypořádá. Nalijte na postižené místo pár kapek octa a po chvíli setřete hadříkem. Nezáleží na tom, jaký ocet použijete, výsledek by se měl projevit do několik minut. 

Olej

Obyčejný kuchyňský olej nalijte na zbytky samolepky a po chvíli odstraňte škrabkou. Olej ale nepoužívejte na neošetřený nábytek ze surového dřeva, protože by na něm mohl zanechat neodstranitelné mastné skvrny.

Líh

U choulostivých povrchů byste měli zkusit štěstí nejprve s technickým lihem nebo nějakým lihovým prostředkem. Některé bohužel zanechávají na plastech bělavý závoj, případně způsobí zmatnění. Většinou ale lihové čističe povrch nepoškodí. Líh nebo rozpouštědlo nanášejte tamponem nebo vatou. 

Citrón

Na hadřík nakapejte trochu citronové šťávy a při drhnutí trochu přitlačte. Pak nechte šťávu krátce působit. Kyselina by měla lepidlo uvolnit. 

Zahřátí

Zahřívání nálepek patří k šetrným způsobům odstraňování nálepek z nábytku. Nahřívejte samolepku fénem asi 15 sekund. Nepřibližujte se s fénem až k nábytku, protože by se mohl poškodit povrchový nátěr nebo lak. Samolepku pak uvolňujte od rohů a postupně pokračujte směrem ke středu, stále za opatrného nahřívání.

Škrábání

Lepidlo se využívá i pro připevnění nejrůznějších věcí na zdi – od nástěnek přes obklady nebo podhledy. Pokud se lepidlo dostalo do omítky, pak je nutné vše seškrábat. Použijte špachtli nebo brusku. Neměli byste použít ředidlo, které by se nasáklo do zdí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu