Černá barva v interiéru

 Interier 
06. září 2017 20:33 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Černá barva má řadu odstínů. Zkusme vedle sebe položit několik černých věcí nebo několik černých látek a hned zjistíme, že není černá jako černá. Shutterstock
Jste odvážní, toužíte vyzkoušet v domácnosti něco nového a k tomu navíc milujete černou? Zkuste efektní černou stěnu nebo drobné akcenty černé v celém interiéru. Opravdu nádherně vypadá černá v kombinaci se zlatou nebo oranžovou.

Černá barva je považována za barvu smutku a může v nás vyvolávat negativní, někdy až pochmurnou náladu. Přesto je stále častěji využívána pro svou praktičnost nejen v oděvním průmyslu, ale také v domácnosti. Pokud se i vám se líbí černá barva, zvláště pak v interiérech, tak zbystřete.

Černá pro zvýraznění, ale s citem

V tradičním feng-šuej je černá barva spojená s prázdnotou a tajemnem. Znaky a symboly namalované černou barvou mají větší sílu. Černá barva upoutává pozornost, a tak ji lze záměrně použít na podtrhnutí a zvýraznění detailů. Této vlastnosti se také hojně využívá v jakémkoliv písmu.

Černá barva pohlcuje světlo. Proto by její používání v menším prostoru mělo být obzvlášť opatrné. Je rozumné vyvarovat se černě zbarvenému nábytku v tmavých rozích nebo zákoutích domu, neboť tam prohlubuje pohlcování světla. Zároveň tak prostor opticky zmenšuje a zastavuje tok energie. V harmonickém prostředí má energie neustále kolovat, tak jako obíhá krev v žilách. Energie bez pohybu stárne stejně jako stojatá voda, která časem začne zapáchat.


7 tipů ne užití černé u vás doma

Máte-li obavy, že to s černou doma přeženete, vyzkoušejte některé z následujících tipů, které efektivně zakomponují černou mezi ostatní barvy. 

Zdůrazněte jen jednu stěnu: i jedna černá stěna dodá vašemu interiéru neotřelý vzhled. Vypadá brilantně ve formálních pokojích jako je jídelna či obývák.

Vrstvěte barvy: černá vypadá náramně s neutrálními barvami. Pořiďte si bílou nebo šedou pohovku a přehoďte ji černým přehozem. Působivý efekt můžete mírně podpořit černou dekorací i na jiných místech, například závěsy či černou dekorací na stole.

Pomozte si exteriérem: černá dodá zajímavý a originální vzhled i jinak nudnému a zcela běžnému exteriéru. Vyzkoušejte lesklé černé dveře s mosazným kováním a uvidíte sami.
Tajemná ložnice: svůdná černá může být dominantní barvou i ve vaší ložnici, ať už na stěnách, nábytku, povlečení či v doplňcích. 

Zvažte černou kuchyni: elitní a špičková kuchyně je jednoznačně v černé barvě, ideálně v kombinaci s nerezovou ocelí. Netroufáte si na černou kuchyň? Pořiďte si černou kuchyňskou desku, která se náramně hodí k barevné i dřevěné kuchyňské lince.

Kombinujte: černá se dobře kombinuje se zářivými barvami, čímž docílíte trendy vzhledu. Zvolte černou v kombinaci pouze s jednou další barvou a váš interiér nebude působit chaoticky ani přeplácaně.

Klasika, která nestárne – spojení černé a bílé je prostě nesmrtelné. Hodí se do interiéru pro mladé moderní páry nebo single jedince.  V tomto případě je důležité se zaměřit na vyváženou kombinaci lesku a matu. Lesk působí velice luxusně a jeho výhodou je, že odráží světlo. Jsou na něm ale vidět nedokonalosti a jeho přemíra působí až sterilně. Mat zase navozuje pocity domáckosti, je jednodušší na údržbu, ale někdy působí mdle.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Dům a zahrada

Nepodceňujte klování a agresivitu mezi slepicemi. Zabraňte katastrofě včas

Zavřít reklamu