Betonové stěrky vypadají v koupelně krásně. Pozor ale na nekvalitní materiál
Na kvalitě záleží vždy, u betonové stěrky do koupelny to platí dvojnásob. Pokud tedy budete vybírat stěrku do koupelny, rozhodně nehleďte jen na design, ale i na to, aby byla funkční a praktická.
Pozor na cement
Velká část stěrek nabízených na českém trhu je vyrobena z materiálu, který obsahuje cement a před vodou je chrání pouze slabá vrstva laku. A to je kámen úrazu. Pokud takovou stěrku použijete do vaší koupelny, budete se z ní radovat jen opravdu chvíli. Vlhké prostředí se na takové stěrce velmi rychle negativně podepíše. Zalakovaná plocha sice dokáže odolat krátkodobému působení vody, ale problém obvykle vzniká v místě napojení stěny na podlahu, nebo pokud stěrka praskne.
Žádný těsnící tmel nefunguje věčně a ve chvíli, kdy tmel přestane držet, začne voda vzlínat pod zalakovanou vrstvu. Vznikají tak mokré mapy a v další fázi se pak vytvoří i jakési puchýřky, které následně odpadnou. A je po parádě. Materiály obsahující cement nejenže sají vodu, ale jsou také křehké. Proto na povrchu často vznikají prasklinky, do kterých snadno zatéká voda. A neštěstí je na světě.
Vsaďte raději na epoxid
Do mokrých postor je tak nutné vždy používat stěrky na bázi epoxidu nbo polyuretanu. Jde o hmoty, které vodu nesají, a pokud se jejich povrch lakuje, tak jen kvůli zlepšení čistitelnosti, nikoliv proto, aby lak ochránil stěrku před vodou. Odborníci proto radí rozhodně vsadit na kvalitu. Pokud totiž stavebník použije nevhodnou cementovou stěrku, následná oprava koupelny se mnohonásobně prodraží.
Cementovou stěrku je lepší použít v suchém prostředí. Je vhodná například na podlahy, schody i povrch nábytkových dvířek. Některé typy lze dokonce aplikovat i rovnou na staré betonové podlahy nebo dlažbu. Stěrku můžete použít i pro finální úpravu povrchu krbu. Vlhkým prostředím je ale lepší se raději vyhnout.