Kožené sedačky jsou stále opředeny mnoha mýty. Přitom mají mnoho předností

 Interier 
19. července 2018 17:37 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Kožená sedačka se vyjímá v každém interiéru Internet
Kožené sedačky dodají každému interiéru nádech elegance a luxusu. Bohužel stále kolem nich neprávem koluje řada mýtů. Nejčastější je ten, že kůže v zimě chladí a v létě se lepí na pokožku. Jak je to doopravdy?

Už dávno neplatí, že by kožený nábytek byl jen výsadou bohatých. Dnes lze už koženou sedačku sehnat v podobné cenové relaci jako látkovou. Nespornou výhodou kožených sedaček je, že se budou dobře vyjímat prakticky v jakémkoliv interiéru. Jsou nadčasové, takže se nemusíte bát, že za pár let bude vaše pohovka poněkud nemoderní. Tento přírodní materiál také ocení alergici. O tom, co o vás dokáže prozradit vybavení bytu, jsme psali zde.

Teplota v ročních obdobích

Nejčastěji se o kožených sedačkách traduje, že v zimě chladí a v létě materiál hřeje a nepříjemně se lepí na tělo.

Toto tvrzení ale platí tak maximálně pro kožené potahy v autě, kde se daleko rychleji střídá teplota a interiér auta je vystaven přímo mrazu nebo horkému slunci. Kožený nábytek v bytech, domech a kancelářích je ale chráněn mnohem více.

Kůže se sice může zdát být v prvních okamžicích chladná, ale jen do doby, než nasaje teplotu vašeho těla. Pouze přírodní kůže dokáže přijímat a izolovat teplotu lidského těla. Nikdy tedy nebude chladit ani se lepit. To hrozí maximálně v případě, že si pořídíte sedačku z koženky, tedy umělého materiálu.

Kůže a domácí zvířata

Odpůrci kožených sedaček také rádi upozorňují na to, že je často a snadno zničí vaši čtyřnozí miláčkové. Pravdou ale je, že pes či kočka může koženou sedačku zničit úplně stejně jako textilní. A zrovna tak může od domácích zvířat dostat na frak i jiný nábytek v bytě, klidně i dřevěný.

Tomuto chování lze ale zamezit správnou výchovou zvířat. Pokud se vám to nedaří, existují také speciální spreje, které zvířatům abnormálně zapáchají a místu, kde tuto vůni cítí, se raději vyhnou širokým obloukem.

Děti v rodině

Často se také říká, že kožená sedačka není vhodná do rodin s dětmi. To je ale naprostý nesmysl, naopak je v tomto ohledu velmi praktická.

Kožený nábytek je většinou opatřený několika vrstvami impregnace, které ji chrání před nečistotami a zničením. Ve velké míře také zabraňují vsáknutí tekutiny, což ocení rodiče malých dětí.

Právě proto, že tento přírodní materiál výborně odolává bakteriím, nezadržuje prach ani nečistoty a nepřitahuje moly, je vhodný i pro alergiky. Velmi snadno se čistí a udržuje a je prodyšný.

Dlouhá životnost i odolnost

Kožené sedačky se obecně vyznačují dlouhou životností a mechanickou odolností. Jde bez diskuze o nejkvalitnější materiál. Pokud chcete, aby vám sedačka z přírodní kůže dlouho vydržela jako nová, dodržujte pár zásad.

Nikdy ji nevystavujte přímému slunečnímu svitu a nedávejte ji do blízkosti zdrojů tepla (radiátory, krby apod.). Od tepelných zdrojů by měla stát minimálně 30 - 40 cm. Nábytek, který je umístěn blízko tepelného zdroje, častěji napouštějte ochranným přípravkem. Uchráníte tak lépe barevný povrch sedačky.

Kromě tepelných zdrojů může životnost kůže ovlivnit ještě jeden faktor. V mnoha bytech je spojený obývací pokoj s kuchyní. Při vaření ale dochází k uvolňování par a tuků do prostoru, které pak následně ulpívají i na nábytku. Je proto důležité v takových spojených prostorech kůži chránit před usazováním nečistot vzniklých při vaření. Usazená mastnota může na sedačce zanechat nenapravitelné škody.

Při běžné údržbě si vystačíte se suchým nebo vlhkým hadříkem. Asi dvakrát či třikrát ročně pak kůži ošetřete pečujícím přípravkem určeným na kůži. Po vstřebání přípravku použijte impregnační sprej a nechte ho dokonale zaschnout.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Dům a zahrada

Nic nerozzáří podzimní dny jako barvy chryzantém. Ozdobí nejenom balkony, ale i interiéry

Zavřít reklamu