Největší chyby, kterých se lidé dopouští při kompostování. Dodržujte tato pravidla

Co do kompostu patří a co už byste do něj dávat neměli?
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
16. července 2018 11:09 / Shutterstock
  0   0
Domácí kompost je nedílnou součástí řady zahrádek. Jakých chyb se ale běžně dopouštíme při snaze získat levné hnojivo pro naše záhonky?

Základem kvalitního kompostu je vytvoření ideálních podmínek na rozmnožování organismů, které pak rozloží jednotlivé složky kompostu. Potřebují na to dostatek vzduchu a správnou konzistenci.

Do kompostu patří jen organické složky

Do kompostu patří jen to, co se v něm může rozložit. Nedávejte do něj větve, ale ani shnilé ovoce, které radši zlikvidujte jinak. Do kompostu se hodí kombinovat ovoce, zeleninu, odřezky, trus býložravých zvířat i další kuchyňský odpad přírodního původu.

Dřevo hrubší, než bychom nastříhali nůžkami, do kompostu nepatří. Nestačí se totiž za několik měsíců rozložit. Když budete do kompostu dávat trávu, na jeho vrcholu se vám z ní může stát seno. Je proto dobré ji zamíchat. Na drobno posekaná tráva navíc nepropouští vzduch.

Nedávejte do kompostu maso ani pečivo

Do kompostu v žádném případě nepatří odpad z tepelně upravených jídel, maso, pečivo a jiné složky, které by mohly přilákat do zahrady například nechtěné hlodavce. Nepatří tam ani semena jakýchkoliv rostlin či plevele, která by mohla udělat neplechu poté, co byste kompost polili vodou.

Do kompostu samozřejmě nepatří ani žádná chemie, jedná se o čistě přírodní produkt. Pokud do kompostu dáváte kukuřičný odpad, slámu či tvrdé odřezky zeleniny, je dobré je mít nasekané. Nevadí, pokud do kompostu vložíte skořápky od vajec. Obsahují vápník a ten je pro půdu prospěšný.

Správná vlhkost je důležitá

Málo vlhkosti může v kopostu způsobit zastavení tvroby mikroorganismů, velká vlhkost zase vytlačí vzduch a spustí uvnitř kompostu hnilobné procesy. Důležité je správné míchání obsahu.

Dříve se často kompostovalo v podomácky vyrobených betonových jámách či dřevěných ohradách ve tvaru čtverce či obdélníku. Dnes je na trhu řada převážně plastových kompostérů, stačí si vybrat. Jednou z možností je také vermikompostér, o kterém jsme psali zde.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Skrytá zvěrstva nacistů v koncentračním táboře na britském ostrově konečně vyšla najevo

Tech

Kupujte nové smartfony co nejméně! Pomůžete tak životnímu prostředí

Dům a zahrada

Posbírejte doma liché ponožky a vytvořte z nich roztomilé velikonoční zajíčky

Zavřít reklamu