Největší chyby, kterých se lidé dopouští při kompostování. Dodržujte tato pravidla

 Tipy a inspirace 
16. července 2018 11:09 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Co do kompostu patří a co už byste do něj dávat neměli? Shutterstock
Domácí kompost je nedílnou součástí řady zahrádek. Jakých chyb se ale běžně dopouštíme při snaze získat levné hnojivo pro naše záhonky?

Základem kvalitního kompostu je vytvoření ideálních podmínek na rozmnožování organismů, které pak rozloží jednotlivé složky kompostu. Potřebují na to dostatek vzduchu a správnou konzistenci.

Do kompostu patří jen organické složky

Do kompostu patří jen to, co se v něm může rozložit. Nedávejte do něj větve, ale ani shnilé ovoce, které radši zlikvidujte jinak. Do kompostu se hodí kombinovat ovoce, zeleninu, odřezky, trus býložravých zvířat i další kuchyňský odpad přírodního původu.

Dřevo hrubší, než bychom nastříhali nůžkami, do kompostu nepatří. Nestačí se totiž za několik měsíců rozložit. Když budete do kompostu dávat trávu, na jeho vrcholu se vám z ní může stát seno. Je proto dobré ji zamíchat. Na drobno posekaná tráva navíc nepropouští vzduch.

Nedávejte do kompostu maso ani pečivo

Do kompostu v žádném případě nepatří odpad z tepelně upravených jídel, maso, pečivo a jiné složky, které by mohly přilákat do zahrady například nechtěné hlodavce. Nepatří tam ani semena jakýchkoliv rostlin či plevele, která by mohla udělat neplechu poté, co byste kompost polili vodou.

Do kompostu samozřejmě nepatří ani žádná chemie, jedná se o čistě přírodní produkt. Pokud do kompostu dáváte kukuřičný odpad, slámu či tvrdé odřezky zeleniny, je dobré je mít nasekané. Nevadí, pokud do kompostu vložíte skořápky od vajec. Obsahují vápník a ten je pro půdu prospěšný.

Správná vlhkost je důležitá

Málo vlhkosti může v kopostu způsobit zastavení tvroby mikroorganismů, velká vlhkost zase vytlačí vzduch a spustí uvnitř kompostu hnilobné procesy. Důležité je správné míchání obsahu.

Dříve se často kompostovalo v podomácky vyrobených betonových jámách či dřevěných ohradách ve tvaru čtverce či obdélníku. Dnes je na trhu řada převážně plastových kompostérů, stačí si vybrat. Jednou z možností je také vermikompostér, o kterém jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu