Vybíráte čističku vzduchu? Na co při tom nezapomenout?

 Interier 
02. května 2018 11:02 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kvalitní přístroj vám odvede skvělé služby Shutterstock
Čistička vzduchu vás chrání před bakteriemi, pylem, prachovými částicemi, výtrusy plísní i výkaly roztočů. Je nedílnou součástí domácnosti alergiků, ale třeba i rodin s malými dětmi. Na co si dát při koupi čističky vzduchu pozor?

Čistička vzduchu bude v provozu velmi často. Aby vydržela a nevypověděla po krátké době službu, musí být opravdu kvalitní. Dejte si na výběru záležet, pročtěte si recenze na různé značky a zjistěte si, jaké zkušenosti mají jiní zákazníci. Vzduch vám doma vyčistí i rostliny.

Jedna čistička v bytě stačit nemusí

Dobře si promyslete, kam čističku umístíte. Nemůžete očekávat, že vám jedna čistička, umístěná třeba na chodbě, pročistí celý byt. Čistička nejlépe pracuje v uzavřeném prostoru. Dejte ji nejlépe tam, kde trávíte nejvíce času, nebo kde spíte, do ložnice či dětského pokoje.

Jestliže nechcete kupovat více čističek, můžete jednu přenášet. Není nutné, aby v jedné místnosti pracovala celý den. Konkrétní místo pak vybírejte tak, aby čistička nebyla příliš blízko podlahy ani stropu. Zařízení vám také nesmí doma překážet. Rozměrům vašeho bytu přizpůsobte velikost čističky. Výhodou je také nízká hmotnost, díky níž se vám bude s čističkou lépe manipulovat.

Do kvalitního filtru se vyplatí investovat

Účinnost čističky je daná jejím filtrem. Nejkvalitnější zařízení dokážou zachytit takřka všechny nečistoty. Vyplatí se do nich investovat. Čistička s horším filtrem by vám jen zabírala místo v pokoji. Rozhodně nevolte takové, které zachytí méně než 80 procent nečistot. Filtr je potřeba pravidelně měnit, jinak by čistička nepracovala správně. Zjistěte si předem, kolik filtry do konkrétní čističky stojí, abyste pak nebyli překvapení.

Další položkou v nákladech je elektřina. Zde platí, že vyšší pořizovací cena čističky se vám brzy vrátí v úsporách za elektrickou energii. Čistička vám má pomáhat, ne vás rušit. Hlasitou čističku byste raději ani nezapínali. Proto věnujte pozornost také hlučnosti. Před koupí si raději nechte čističku předvést v provozu, ať víte, co vás čeká.

Vzduchový výkon musí nejméně dvakrát převyšovat objem místnosti

Dalším podstatným kritériem při výběru čističky je vzduchový výkon. Jedná se o množství vzduchu, které čistička zvládne přefiltrovat za jednu hodinu provozu. Údaj se uvádí v metrech krychlových. Výběr čističky pak záleží na velikosti místnosti, ve které bude umístěna. Aby čistička pracovala správně, měl by její vzduchový výkon dvakrát až třikrát převyšovat objem místnosti. U alergiků a astmatiků by ho měla převyšovat dokonce čtyřikrát.

Pokud zároveň s vyčištěným vzduchem toužíte také po zvlhčení, možná přemýšlíte o čističce zkombinované se zvlhčovačem. Zvlhčovač se dá kdykoliv podle potřeby vypnout. Raději si tuto možnost pořádně promyslete. Mnohem šikovnější totiž je pořídit si zvlhčovač zvlášť. Na tom se totiž dají volit stupně zvlhčení, kdežto u kombinovaných přístrojů většinou ne.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...