Využijte léto k renovaci radiátorů. Budou opět vypadat jako nové

 Rekonstrukce 
17. července 2018 14:10 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zrenovovat starý radiátor zvládnete i svépomocí Internet
Pokud se už na vašich radiátorech podepsal zub času, nezoufejte. I starým radiátorům můžete vdechnout nový život. Stačí je trochu zrenovovat a nově natřít. Léto je k této činnosti doslova jako stvořené.

Staré radiátory, kde už prosvítají rezavé skvrny, barva je zašedlá či zažloutlá nebo se dokonce někde odlupuje, žádnou velkou parádu neudělají. A zcela zbytečně kazí celkový dojem z interiéru. Přitom stačí trocha odhodlání a mohou zase vypadat jako nové. Poradíme, jak na to.

V létě je přímo ideální čas na renovaci starého topení. V topné sezoně byste radiátory ošetřovali jen horko těžko. Pokud si na estetické vylepšení vašich topidel netroufnete, pozvěte si odborníka. Je to ale zbytečné, protože tuto činnost zvládne každý průměrný kutil.

Příprava na nátěr

Asi nejpracnější je samotná příprava radiátorů na nový nátěr. Vybavte se ocelovým kartáčem a povrch topidla pořádně zdrsněte. Pokud vidíte vyloženě poškozená místa nebo odlupující se barvu, budete muset pomocí smirkového papíru odstranit původní nátěr až na kov.

Když máte tuto hrubou práci za sebou, pečlivě radiátor omeťte smetáčkem nebo vysajte vysavačem, aby nikde nezůstal žádný prach nebo jiné nečistoty. Pak si vemte papírovou lepicí pásku nebo potravinovou fólii a pečlivě zabalte termostatickou hlavici, aby při natírání nepřišla k úhoně. Pokud na radiátorech termostatické hlavice nemáte, pouvažujte o jejich pořízení. O tom, jak velkou úsporu vám regulátor teploty zajistí, jsme psali zde.

Pod radiátor nezapomeňte dát starý karton nebo igelit, aby kapající barva neponičila podlahu.

Výběr barvy

Když máte radiátor připravený, je čas vybrat vhodnou barvu. Rozhodně byste se měli poohlédnout po takové, která je přímo určená pro nátěr ústředního topení, radiátorů, ohřívačů vody a všech podobných povrchů, které jsou vystaveny teplotám do 100 °C. Jedině tyto barvy si totiž zachovají svůj lesk a bělost.

Běžné barvy mají podstatně menší teplotní odolnost a při zahřátí topení by se pak mohlo stát, že by barva změnila odstín nebo se v horším případě začala loupat.

Obvykle se radiátory natírají bílou barvou, aby splynuly se zdí a nebyly moc nápadné. Není ale problém si ve specializovaném obchodě nechat namíchat odstín přesně podle vašeho gusta. Zajímavě vypadají například radiátory v pastelových odstínech.

Na odmaštění je mýdlo krátké

Před finální barvou je nutné nanést na radiátor základovou barvu. Než tak učiníte, musí být povrch radiátoru perfektně čistý, suchý, hladký a odmaštěný.

Jako odmašťovač je vhodné použít technický benzín nebo perchlorethylen. Na mýdlovou vodu nebo podobné emulze rozhodně zapomeňte. Každý odborník vám řekne, že tyto roztoky nejsou vhodnými odmašťovadly.

Po zaschnutí základní barvy, což obvykle trvá osm až 16 hodin, již můžete přistoupit k samotnému nátěru vrchní barvou na radiátory. Počítejte s tím, že abyste docílili požadovaného efektu, budete muset aplikovat barvu ve dvou vrstvách.

Čím barvu budete nanášet, záleží na vás. Někdo raději pracuje se štětcem, jiný zase s válečkem. Do těžko přístupných míst se pak nejlépe dostanete štětcem, který je známý jako zárožák.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

Tankery KC-10 jdou do důchodu. Stroje s přezdívkou Big Sexy nahradí KC-46 Pegasus