Zkratky na nábytku aneb jaký je rozdíl mezi MDF či LTD

 Interier 
11. října 2020 14:58 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nábytek by měl být nejenom hezký, ale i kvalitní Pixabay
MDF, LTD, DTD. Také už se vám to v hlavě plete a nevíte, co tato označení na nábytku znamenají? Uděláme vám v tom jasno.

Dříve si lidé kupovali nábytek prakticky na celý život. Víceméně nebylo ani z čeho vybírat. Doba je však jiná, roste také spotřeba dřeva ve stavebnictví. A to nutí firmy neustále vyvíjet nové materiály, které budou odolné a přitom co nejblíže podobné dřevu. Zákazníci kupující nábytek se tak mohou setkat s celou řadou různých zkratek, které se liší mechanickými vlastnostmi: pevností, tvrdostí, pružností a odolností. Ty dále předuručují i to, k čemu by dané výrobky měly sloužit. Pokud v tom máte v hlavě "guláš", pomůžeme vám se v těchto zkraktách vyznat.

MDF (medium density fibreboard)

Desky s velmi jemnou homogenní strukturou (jemnější než dřevotříska), hodí se tak skvěle na výrobu nábytku. Jedná se o přírodní materiál, neboť se vyrábí bez použití lepidel. Tato dřevovláknitá deska se dobře tvarově opracovává díky kompaktní struktuře. Vyhlazený profilovaný povrch MDF desky se povrchově upravuje: fóliováním (na desku se za tepla nalisuje PVC fólie) nebo lakováním (lze použít lesklý nebo matný lak). Největší uplatnění nacházejí MDF desky v kuchyních. Lze na nich docílit dřevěného vzhledu se strukturou. Oblíbené jsou u zákazníků, kteří chtějí tvarovaná dvířka, ale nechtějí platit vysokou cenu za masiv.

LTD (laminovaná dřevotřísková deska)

Druhou nejčastější zkratkou, s níž se můžete u nábytku setkat, je LTD deska. Jde o to, že spodní i horní plochy jsou laminovány. Je na nich tedy nanesena vrstva melaminové pryskyřice a dekoračního papíru a vše je zalisováno. Takto upravená deska může mít různé barvy nebo texturu dřeva. Kromě dekoračního účelu plní tato horní vrstva také ochranný účel, zejména proti vlhkosti a chemikáliím. U LTD desky se hodně zaměřte na její tloušťku. Čím je silnější, tím je deska pevnější a odolnější. Určitě se tedy vyplatí kupovat nábytek o síle minimálně 18 mm, naopak 14 mm je skutečně málo. Důležité je také olepení hran. Hledáte-li kvalitu, pak vsaďte na ABS hranu, která by měla být ideálně o síle 1,5 mm. LTD je deska se nejčastěji používá na výrobu skříní. Její údržba je totiž snadná. Levný kuchyňský nábytek má i dvířka z lamina.

Lamino není laminát

Pozor, nepleťte si lamino s laminátem. Laminát je deska, která je vrstvená a tedy i tlustší. Díky tomu jsou odolnější například proti otěru, průrazu, teplotě. Tyto typy desek se nejčatěji používají v kuchyních na pracovní desky, případně na dvířka. Základní je CPL laminát a hodí se do namáhaných prostorů, dále také HPL laminát, který má vysokou tvrdost povrchu a je tedy vhodný do extrémně namáhaných prostor, tedy i jako pracovní deska v kuchyni. Jaké další materiály jsou vhodné na pracovní desku, jsme psali zde.

DTD (dřevotříska s hrubší vnitřní strukturou)

Hledáte-li ten nejobyčejnější a nejlevnější materiál, pak je DTD deska tou pravou volbou pro vás. Pozor, tento materiál ale není vůbec kvalitní. Dřevotříska není odolná proti vlhkosti, deska nabobtná a po vyschnutí nezíská svůj vzhled zpět. Slouží jako základ konstrukce sedacích souprav.

Dýha

Dýha je velice oblíbený materiál. Je totiž levnější než masiv, ale přitom velice hezký a při správném zpracování takřka nerozenatelný od masivu. Jde vlastně o to, že se tenký plátek masivního dřeva nalepí na dřevotřísku nebo MDF desku. Povrch je pak nutné upravit lakem nebo mořením.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Aniston ukázala perfektní postavu v bikinách a prozradila, že drží dietu 16/8

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Tech

Tahle kosmická loď poletí zkoumat Jupiterův měsíc Europa. Na palubě ponese řadu nových technologií