Plynové kotle potřebují pravidelnou kontrolu. Pokud jste tak ještě letos neučinili, máte nejvyšší čas

Plynový kotel se vyplatí mít v pořádku
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
03. října 2020 10:43 / Depositphotos
  0   0
Hodně domácností vytápí své byty pomocí plynového kotle. Aby nedošlo k žádnému neštěstí, je potřeba tyto kotle pravidelně kontrolovat. Pokud jste tak ještě letos neučinili, máte nejvyšší čas.

V běžných domácnostech je vhodné nechat plynový kotel zkontrolovat jednou ročně, v případě firem to může být i častěji. Kontrolu provádí specialisté a pokud budete otálet, nemusejí mít později čas. Přitom kontrolu je nejlepší nechat udělat po skončení nebo před začátkem topné sezony. Takže pokud jste kotel nenechali prověřit na jaře, máte nyní nejvyšší čas. Topná sezona už totiž pomalu, ale jistě klepe na dveře.

S technickým stavem plynových kotlů není radno si zahrávat. Nefunkční spalinové cesty a vadné staré plynové spotřebiče totiž mohou být smrtelně nebezpečné! Lidem v takovém případě hrozí otrava oxidem uhelnatým.

Kontrola vás nezruinuje

S kontrolou kotle vám může pomoci třeba váš dodavatel plynu. Obvykle se jedná o drobný servisní úkon s cenou do jednoho tisíce korun. Nejde tedy o žádnou závratnou sumu. Riskovat se opravdu nevyplatí. Podle odhadů jen na území ČR ročně zemřou desítky lidí kvůli zaneseným spalinovým cestám a následnému úniku jedovatého oxidu uhelnatého.

Nenápadný zabiják

Oxid uhelnatý vzniká při nedostatečném odvětrávání plynových spotřebičů, například u špatného tahu komína. Protože je bez zápachu, únik plynu je obtížné zaznamenat a pobyt v prostoru s jeho vysokou koncentrací vede až k udušení. Pokud ale necháváte své zařízení pravidelně zkontrolovat techniky, máte jistotu, že je váš kotel bezpečný a navíc funguje úsporně.

Nejde o povinnost, ale doporučení

Plynový kotel v běžné domácnosti by měl podstoupit kontrolu minimálně jednou ročně, přestože to vyhláška domácnostem přímo nenařizuje. Kontrola plynového kotle by se měla uskutečnit před topnou sezonou nebo po jejím skončení. Odborný technik zařízení pohlédne, vyzkouší a případně vymění některé opotřebené části, například různá těsnění. Jednou za tři roky byste pak měli myslet také na revizi kotle - u ní je důležitá hlavně odbornost revizního technika.

Nenechávejte ale vše na poslední chvíli. S blížící se topnou sezonou bývá totiž složitější najít technika či firmu s volnou kapacitou. Nezapomeňte před zimou zkontrolovat i komíny, o tématu jsme blíže psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, proč někteří lidé slyší hlasy mrtvých

Tech

Americká střela letící rychlostí Mach 5 zasáhne cíl ve vzdálenosti 1 600 kilometrů za 20 minut

Dům a zahrada

Leghornky patří mezi nejoblíbenější slepice. Rychle dospívají a neúnavně snášejí vejce

Zavřít reklamu