Trojskla v oknech vám hluk z ulice nesníží. Musíte se zaměřit na protihlukovou úpravu

Hluk z ulice může člověka přivádět k šílenství
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
26. září 2020 10:18 / Depositphotos
  0   0
Ruší vás hluk z ulice? Zaměřte se na svá okna. Pokud jsou ještě v dobré kondici, stačí vyměnit skla a hned bude u vás doma větší klid. Vyjde vás to o poznání levněji než pořízení zcela nových oken.

Pokud jste si okna do bytu nebo domu pořizovali před mnoha lety, s největší pravděpodobností byla vybavena maximálně dvojskly. Mnoho lidí napadne, že hluk z ulice vyřeší tím, že okna nechá přesklít a původní skla nahradí kvalitnějšími trojskly. Ale pozor! Tato výměna má vliv jen na termoregulační vlastnosti. Pokud vás tedy trápí to, že se vám okna rosí, je to dobrá volba. S hlukem si ale trojskla neporadí o nic lépe než dvojskla.

Speciální protihluková skla jsou dražší než běžná, ale pokud vás hluk z ulice ruší třeba i ve spánku, vylatí se o nich uvažovat.

Jak protihluková skla fungují

Každý předmět má svoji frekvenci zvuku, při které se sám rozvibruje a rozezní. Běžné plastové okno zasklené dvojsklem nebo trojsklem utlumí na minimum téměř celou škálu zvuků z ulice, kromě frekvencí (a jejich násobků), které rozvibrují okenní tabuli.

Přesně z tohoto důvodu se protihluková okna montují se skly nestejné šířky, případně se širším distančním rámečkem a ve zvláštních případech i potažené speciální vrstvou pro maximální efekt. Takové okno nemá jednotnou frekvenci, na které by začalo vibrovat celé.

Decibely útočí ze všech stran

Pro mnoho lidí je domov místem odpočinku, jenže často jim v tom brání právě rušné okolí. V rušných částech města může hluk dosahovat hodnoty přibližně 70–90 decibelů. V takovém případě už nestačí jednoduše zavřít obyčejné okno. Auta na vaše uši útočí 90 decibely, motorka dokonce 98 decibely. A pro klidný spánek je doporučená maximální úroveň hluku méně než 30 decibelů.

Dlouhodobé vystavení hluku má negativní dopad na vaše zdraví. Může vést k depresi a zvyšuje i riziko infarktu. Pokud jste vystaveni nadměrnému hluku během spánku, buňky se hůře regenerují a stárnete rychleji. I z těchto důvodů stojí výměna skel v oknech minimálně za zvážení.

Index neprůzvučnosti

Schopnost oken tlumit hluk z vnějšího prostředí vyjadřuje index neprůzvučnosti Rw a udává se v decibelech (dB). Čím má vaše okno tento index vyšší, tím má lepší zvukově-izolační vlastnosti a do místnosti propustí méně hluku.

Stará paneláková okna s jednoduchým zasklením mají hodnoty indexu vzduchové neprůzvučnosti Rw rovné přibližně 20 dB. To znamená, že pokud je ruch ulice na úrovni 80 dB, takové okno propustí do místnosti až 60 dB, což je stále vysoká úroveň, přibližně adekvátní hlasitému rozhovoru. Standardní plastová okna s dvojitým zasklením mají index neprůzvučnosti 32 dB.

Snížení hladiny intenzity zvuku o 1dB znamená snížení intenzity zvuku přibližně až o 26 %, což je právě nejmenší rozdíl, který normálně ucho postřehne. O tom, jak z plastových oken odstranit připečené ochranné fólie, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu