Výběr izolace. Jiná je třeba, když jde o teplo, jiná se hodí do vlhka
Zateplovací systémy doznaly v čase obrovských změn. Dříve například stavitelé izolovali pomocí sena a slámy. Jenže tyto materiály nebyly zcela ideální. Seno časem výrazně sléhalo, bylo náchylné na vlhnutí, na vzplanutí a ideálním bydlištěm hmyzu a hlodavců. Dnes už máte na výběr z moderních materiálů. Musíte ale vědět, k jakému účelu chcete izolaci použít.
Úniky tepla
Pokud chcete vyřešit problém s unikajícím teplem, sáhněte po tepelně izolačním materiálu. Jde například o minerální vatu či pěnový polystyren. Výborné tepelné vlastnosti mají tzv. "šedé" polystyreny, které se používají na fasády, ploché střechy a do podlah, kde je požadován maximální účinek na minimálním prostoru. Z minerálních izolací jsou potom hodně účinné super husté skelné vaty.
Když jde o akustiku
Hluk kolem nás se neustále zvyšuje. Pokud si chcete doma zajistit více klidu, můžete zvolit izolaci z minerálních vláken. Z polystyrenů fungují na akustiku jen některé typy. Například speciální podlahové elastifikované polystyreny.
Požární bezpečnost
Jestliže se sháníte po izolaci, která splní požadavky na požární bezpečnost, je dobré zvolit minerální izolace, zvláště pak husté čedičové vaty. V některých případech se dá použít kombinace pěnového polystyrenu (EPS) a vaty, například u ploché střechy.
I zatížení hraje roli
Do podlah se dá použít pěnový polystyren, ale i minerální vata (speciální tvrzená skelná i čedičová). Pro větší zatížení je vhodnější expandovaný polystyren s vyššími čísly (EPS 100 a více), pro extrémní zatížení polystyren extrudovaný.
Vlhké prostředí
Ve většině případů se používá speciální perimetrický polystyren (růžový). Při velké vlhkosti a tlaku na izolaci lze sáhnout po extrudovaném polystyrenu, který má nasákavost nejmenší. Minerální vata ani obyčejný pěnový polystyren použít nelze, a to ani šedý. A pokud potřebujete zaizolovat špatně přístupná místa, zajímejte se o takzvanou foukanou izolaci, o které jsme blíže psali zde.