Bydlení v kontejneru v zahraničí frčí. Pustíte se do toho taky?

 Rekonstrukce 
19. května 2018 15:09 / Iva Dvořáková
  4
📷
6 fotografií v galerii
Z kontejnerů lze postavit opravdu hezké bydlení Shutterstock
Levné, variabilní a jednoduché. Takové je bydlení v kontejneru. Jde o žhavý zahraniční trend, který se pomalu začíná prosazovat i u nás. Má jen jedinou, zato velkou nevýhodu. Kontejnerové bydlení je mimořádně energeticky náročné.

Chtěli byste vlastní dům, ale nechcete se zadlužovat na celý život a našetřeno máte jen několik set tisíc? I za to se dá bydlení pořídit. Jen to není v domě, ale v kontejneru.

Ne v tom na odpadky, ale v takzvaném přepravním lodním kontejneru. Lodní kontejnery jsou obrovské, nejčastěji kovové skříně, v nichž se přepravují nejrůznější věci po moři. Ať jsou to potraviny, nebo třeba i auta. Všechno, co se nalodí, musí být co nejefektivněji uloženo a hlavně chráněno před nepříznivými podmínkami často velmi dlouhé plavby.

Právě tyto kontejnery mohou sloužit jako základ vašeho domu. Stačí je umět správně poskládat, ukotvit a celkově opracovat a můžete z nich vykouzlit neuvěřitelné stavby.

Tento typ domu v současnosti zažívá velký boom především v zahraničí. Kontejnery kupují ve velkém nejen "obyčejní smrtelníci", ale skupují je i velké firmy a staví z nich třeba kancelářské budovy.

Kontejnery mají celou řadu využití, nejen jako stavby na bydlení či pracování. Vyrábějí se z nich také např. bazény, chaty, stánky nebo skleníky. Na každý typ stavby se hodí jiný typ kontejnerů, kterých je celá řada.

Výhody

Cena

Je to neuvěřitelné, ale kontejnerový domek vás vyjde mnohem levněji než klasický dům. Holá stavba optimálních rozměrů pro pohodlný život se dá postavit v řádech stovek tisíc! Dá se to tedy přirovnat k tomu, když vyrábíte nábytek z palet.

Jednoduchost

Stavba takového bydlení není nijak zvlášť náročná. Nejsložitější fází je patrně najít prodejce a zařídit odvoz kontejnerů, ale dál už je to skoro brnkačka.

Dál to bude záviset jenom na vaší fantazii a chuti zrealizovat vaše sny. Když stavíte z kontejnerů, téměř nic není nemožné. Když si budete chtít postavit hrad, prostě ho budete mít.

Kovovou stěnu kontejneru si také můžete hezky ozdobit. Například magnetickými květináči, o kterých píšeme zde.

Rychlost

Tím, že kontejnery jsou už hotovy a jsou konstruovány tak, aby byly odolné a mohly se úplně plné skládat na sebe, odpadá celá řada mezifází klasické stavby, jako je stavba základů, základní konstrukce, atp.

Odpadají problémy se statikou, podlahy i stropy máte automaticky vyřešené, ať už chcete mít dvě patra, nebo třeba pět. Kontejnery snesou tíhu osmi nad sebou, takže žádný strach.

Variabilita

V galerii článku uvidíte, že z kontejnerů se dá postavit de facto cokoliv. Ničím nejste omezeni. Snad jen oblé tvary se vytvářejí docela špatně.


Jednoduchá manipulace

Vzhledem k tomu, že jde v podstatě o velkou stavebnici a manipuluje se vlastně s hotovými díly domu, jejich přesouvání se dá zvládnout celkem bez problému za pomoci jeřábů a velkých nákladních vozů.

S těžkou technikou je třeba počítat u jakékoliv stavby. U těch kontejnerových alespoň víte, že vám tam nebude strašit příliš dlouho.

Dostupnost

Přepravní kontejnery bývají použity zpravidla jen jednou. Poté už jen někde bez využití stojí. Když se několika takových opuštěných kontejnerů ujmete a dáte jim nový smysl, je to to nejlepší, co pro ně můžete udělat. 

Bezpečnost


Ač se to nezdá, kontejnery jsou konstrukčně vysoce odolné. Navíc jsou ošetřeny nátěry, ze kterých se neuvolňují toxiny. Dokonce odpovídají všem protipožárním normám a jsou bezpečnější než klasické stavby.

Nevýhody

Je tu v podstatě jen jedna, ale zato hodně velká. Kontejnerové domy jsou totiž obvykle energeticky velice nevýhodné. Záleží na tom, z jakých kontejnerů se stavělo a kdo a jak stavěl, ale pokud se správně nevyřeší tepelná izolace, může se stát, že v zimě protopíte příliš mnoho peněz, nebo naopak v létě se bez klimatizace uvaříte. 

Jak se k takovému bydlení dostat?


Máte dvě možnosti. Buď si na stavbu zavoláte kvalifikovanou firmu, která se touto odnoží stavebnictví zabývá, nebo zkrátka seženete kontejnery a pustíte se do toho sami. Obojí má své pro i proti.

Jestliže se vykašlete na firmu, vyjde vás stavba samozřejmě levněji, protože odpadnou náklady za pracovní sílu atp. Pak jde jen o to, jestli vám jde o finanční stránku věci, nebo o kvalitu. Navíc opravdu zkušená firma je schopna tvořit takové věci, o jakých se vám ani nesnilo.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu