Nebezpečnou černou plíseň nejde smýt ani dezinfikovat. Musíte ji bezpečně a nadobro odstranit

Černá plíseň patří k těm nejnebezpečnějším a napadá plíce
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
13. května 2020 09:46 / Depositphotos
  28   5
Plíseň sice nemusí být vždy nutně nepřítel, ale kdo by ji chtěl mít doma. Pokud se ale na vaší zdi skutečně objeví, experti mají hned několik triků, jak ji bezpečně a hlavně nadobro odstranit.

Černá plíseň navíc patří mezi ty nejnebezpečnější, a je proto nutné s ní rychle zatočit. Navíc se velmi rychle šíří, takže určitě nad jejím odstraněním nepřemýšlejte moc dlouho.

Nedotýkat se a neutírat

Černá plíseň roste ve spletitém tvaru. Jde o druh křídové plísně, která při narušení uvolňuje mykotoxiny, které mohou způsobit podráždění v nose, očích a plicích. Obvykle se ji lidé snaží utírat nebo se plesnivé části zdi dotýkají, z čehož ale začnou nejen kýchat, ale může se dostavit i regulérní kašel a rýma. Pro člověka jde tedy o nebezpečnou plíseň, která při vdechování může způsobit vážné plicní choroby.

Černá plíseň roste především na vlhkých místech, tedy často ve sklepích, koupelnách a vlhkých zdech starších domů.

Plíseň neumývat ani nestříkat

Experti tvrdí, že s černou plísní není legrace. Proto vysloveně zakazují se jí dotýkat, snažit se ji setřít a dokonce nedoporučují plesnivé místo ani ošetřit protiplísňovým postřikem.

U černé plísně doporučují naopak celkové zakrytí plesnivého místa, ideálně nějakou plachtou nebo silným igelitovým materiálem, který na stěnu přichytíte lepicí páskou po celém obvodu plachty tak, aby se ani páska nedotýkala plesnivého místa. A to vše do doby, než se pustíte do samotné zdi.

Černá plíseň je totiž ta, kvůli které si budete muset zavolat firmu, pokud zrovna nevykonáváte nějaké stavařské povolání. Plesnivá část zdi se totiž musí oškrábat i s malbou až na čistou omítku a oškrábanou stěnu umýt saponátem a dezinfikovat. Následně se doporučuje vymalovat protiplísňovou barvou.

To je ale jen dočasné řešení v případě, že plíseň vznikla jako efekt vlhké, špatně izolované zdi. V takovém případě bude nutné stěnu vysekat, odstranit původ jejího vlhnutí a následně vše vyzdít, vydezinfikovat a natřít již zmiňovaným protiplísňovým nátěrem. Dále čtěte: Vyvarujte se nejčastějších chyb při odstraňování skvrn.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu