Jak se jednou pro vždy zbavit octomilek

 Tipy a inspirace 
12. května 2020 10:45 / Blanka Štiková
  1
📷
6 fotografií v galerii
Octomilky jsou otravné mušky, které nepohrdnou přezrálým ovocem Twitter
Zná je každý. Jsou malé, otravné a nikdo je u sebe doma nechce, přesto se s nimi často setkáváte. Řeč je o muškách octomilkách.

Ale víte také, co přesně je u vás doma láká a jak se jich zbavit, aby vás už prostě neotravovaly?

Co k vám mušky přiláká

Nejlepší je samozřejmě zabránit vzniku problému s tímto otravným hmyzem. I octomilky mají svá oblíbená místa, pokud je zkontrolujete a zařídíte, aby se jim u vás nelíbilo, nebudou se u vás hemžit v hejnech. Kde to tedy mají octomilky rády? Určitě nepohrdnou přezrálým ovocem, které přímo milují. Zbavte se zhnědlého banánu nebo rozkrojeného citronu a budete mít klid.

Ale nevyhrajete to ani přeplněným odpadkovým košem, i tam totiž octomilky mohou najít právě oblíbené shnilé ovoce. Tyto mušky ale nepohrdnou ani vínem či sójovou omáčkou. I neudržovaný a nemytý dřez či kuchyňská linka je může přilákat. To, co ale možná každý neví, je fakt, že například mokrá půda u přelitých pokojových rostlin nabízí zcela ideální inkubační podmínky pro vajíčka octomilek. Na to tedy také pozor, jinak v domě budete mít přímo hejna těchto mušek.

Jak je zneškodnit

Lepší je zlikvidovat možné příčiny toho, proč k vám octomilky zavítají. Stačí dbát zejména na důkladný úklid. Ale pokud už je u sebe máte a nevíte si s nimi rady, existují různé pasti, které by vás jich měly zbavit. Výhodou pro vás je, že jsou octomilky hloupé a rády si přijdou pro svoji oblíbenou pochoutku, zlikvidovat jdou ale i jinak. Způsobů je hned několik, takže si můžete vybrat.

Lest s vysavačem

Tuto metodu lze využít jen v případě, pokud mušky přistihnete přímo při činu, tedy při hodování na shnilém ovoci někde u vás v domě. Pak není nic jednoduššího, než je vysát vysavačem, ale zde budete muset být opravdu rychlí, jinak mušky ulétnou. Pokud se vám to nepodaří, jsou i jiné metody, jak se jich zbavit, tak nezoufejte. Někdo raději sáhne po mucholapce, ale past na mušky si můžete vyrobit i v pohodlí domova z toho, co dům dá.

Ovocná lest

Snad nejoblíbenější potravou octomilek je ovoce. Účinným nástrojem v boji proti nim proto bude sklenice s kouskem ovoce, ale ne jen tak ledajaká. Na jejím hrdle totiž bude trychtýř, kterým mušky do pasti vletí. A jak na výrobu takové pasti? Vezmete velkou sklenici (třeba od zavařenin) a vložíte do ní pár kousků ovoce. Poté do sklenice lepicí páskou připevníte vámi vyrobený papírový trychtýř, který vytvoříte z obyčejného papíru formátu A4. Papír lehce srolujete a po straně jen slepíte lepicí páskou tak, aby u sebe držel, a na jeho konci pak necháte dírku, aby se mušky dostaly do sklenice. A máte hotovo. Dovnitř se mušky dostanou, ven už však ne. Po pěti dnech sklenici jen vypláchnete horkou vodou a můžete udělat novou past.

Octová lest

Octomilky, jak již napovídá název, mají rády ocet, takže je na něj nalákáte snadno. Stačí do nějaké sklenice nalít například trochu jablečného octa a přes hrdlo sklenice dát potravinářskou fólii, přes kterou přetáhnete gumičku tak, aby držela. Poté ve fólii uděláte větší dírku, aby mohly mušky dovnitř. Ven už se však nedostanou, takže máte vyhráno.

Marmeládová lest

Pokud doma nemáte ocet, ale třeba jen marmeládu, i tu lze použít jako past. Jako u předchozí lsti využijete sklenici s fólií. Jednoduše dejte marmeládu do sklenice a rozmíchejte ji s trochou vody tak, aby vám vznikla hustá tekutina, v níž se octomilky snadno utopí a vy od nich budete mít klid.

Vínová či sójová lest

Octomilky ale nepohrdnou ani kapkou vína. Až si otevřete lahev jakéhokoli vína, myslete tedy i na tyto mušky a nechte jim asi centimetr této tekutiny na dně lahve, kterou samozřejmě nezavírejte. To proto, aby se do ní octomilky dostaly, ven už však cestu nenajdou. Jde snad o nejjednodušší způsob, jak se tohoto hmyzu zbavit. A pokud doma zrovna nemáte víno, ale zato třeba sójovou omáčku, tak ta funguje stejně, použijte tedy klidně ji.

Pivní lest

Mušky nepohrdnou ani pivem, láká je totiž kvasný odér spolu s alkoholem. Pokud si pivo otevřete, nevypijte ho celé a nechte na dně sklenice trochu i pro octomilky, přes hrdlo sklenice pak dejte potravinářskou fólii s gumičkou a udělejte dírku, aby si mohly mušky pochutnat.

Ať už si vyberete jakoukoli z uvedených pastí, budete jistě spokojeni a po muškách nebude ani stopy. Dále čtěte: Konzumace masa se neustále zvyšuje. Co všechno může jeho nadměrná konzumace způsobit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu