Podlahové topení může přinést nečekaný komfort. Potřebuje ale také vhodnou krytinu

 Interier 
10. května 2020 12:12 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pocit teplých nohou je k nezaplacení Deposiphotos
Konec topné sezony s sebou přináší možnost ji zrekapitulovat a zamyslet se nad tím, zda není čas na změnu. Nadcházející období je totiž ideálním časem pro případnou obměnu topných těles či kompletního způsobu vytápění.

Stále populárnější se v posledních letech v této oblasti stává podlahové vytápění, které může obyvatelům domu či bytů přinést nečekaný komfort.

Volba pro alergiky

Nejpádnějším důvodem, proč se lidé k tomuto druhu vytápění přiklánějí, bývá fakt, že pocit teplých nohou ovlivňuje vnímání zbytku těla. U mnohých lidí bývají rozhodující zdravotní důvody.

Podlahové topení je totiž ideální volbou pro alergiky, jelikož při jeho použití odpadá prašnost spojená s klasickým systémem vytápění. Pokud se k tomuto kroku v letní sezoně rozhodnete, myslete také na to, jakou krytinu na podlahu položíte, aby bylo topení efektivní.

Nežádoucí izolant

Dosud tepelný komfort našim nohám zajišťovaly převážně koberce, na ty však v souvislosti s podlahovým topením raději rychle zapomeňte. Na tento druh topení by se totiž v žádném případě neměl pokládat koberec s filcem nebo vysokým chlupem, který působí naopak jako izolant tepla v podlaze. Vhodné nejsou ani masivní dubové podlahy, které ve spojení s podlahovým topením nedělají dobrou službu.

Studený kámen je ideální

Naopak z hlediska správné tepelné vodivosti je ideální podlahovou krytinou kamenná nebo keramická dlažba. Oba typy dobře vedou teplo, jsou antistatické, a také hygienické, jelikož se dobře udržují. Jejich spojení s podlahovým topením zvyšuje komfort bydlení, avšak tato sterilita nemusí vyhovovat každému.

Dalším vhodným materiálem je proto podle odborníků například lepené marmoleum, případně lepený nebo měkčený vinyl. Právě posledně jmenovaný materiál, lidově nazývaný lino, je totiž ideálním z hlediska odolnosti i údržby, navíc jím skvěle proudí teplo.

Populární, ale ne zcela ideální

Velké oblibě se v rámci rekonstrukcí těší také laminátové podlahy, avšak jejich použití bychom v případě podlahového topení měli důkladně zvážit. Zaprvé není vhodné na podlahové topení pokládat příliš silnou laminátovou vrstvu, protože se tím zhoršuje prostupnost tepla do místnosti.

Také je třeba mít na paměti, že v případě elektrického podlahového topení je sice možné použít dvou až třívrstvou lepenou laminátovou podlahu, ale naopak takzvaná plovoucí podlaha již nezaručí obyvatelům domácnosti dostatečný tepelný komfort, a proto není pro tento typ vytápění nejvhodnější.

Trvá totiž poměrně dlouhou dobu, než teplo tímto typem podlahy pronikne na povrch a začne vyhřívat místnost. Plovoucí podlahy navíc není možné umývat mokrou metodou, přípustný je maximálně vyždímaný vlhký mop, čímž se výrazně zužují možnosti údržby.

Korek vede teplo skvěle

A nemusíme opouštět ani myšlenku použití přírodních materiálů. Ačkoli masiv není pro podlahové vytápění vhodný, dřevo jako takové je pro tento typ topení přijatelným materiálem. Avšak opět musíme myslet na to, že i v tomto případě smíme položit pouze dvou, maximálně třívrstvou krytinu. Přijatelnou variantou pak může být také korková podlaha, která dokonce teplo v podlaze vede lépe, než uvedené dřevo. Čtěte také: Výměna podlahy v paneláku. Na co je důležité myslet a proč.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej