Jak vypadá skutečný masiv a co se jako masiv jenom tváří. Na co si dát největší pozor?

 Interier 
07. srpna 2018 13:03 / Marcela Plachá
  0
📷
7 fotografií v galerii
Masivní nábytek se hodí obzvlášť do dětských pokojů Internet
Při koupi nábytku narazíte na různé názvy, zkratky a odborné výrazy. Jedním z nich je také slovo "masiv". Většina lidí tuší, že se jedná o dřevo, obvykle velmi kvalitní a drahé. Je tomu skutečně tak?

Masivní dřevo je přírodní materiál z měkkého nebo tvrdého dřeva. Nábytek z masivu má originální vzhled a vydrží krásný velmi dlouho. Dřevo je pochopitelně ekologické a krásně voní. Masivní dřevo je ale mimořádně náročné na zpracování. Je nutné velice dbát na kvalitu kulatiny, optimální sušení a správné skládání lamel do spárovky, která tvoří základ pro vyráběný nábytek. 

Původ dřeva

Dřevo, které pochází z českých lesů, usnadňuje výběr skutečně kvalitní kulatiny: tedy masivu bez suků, trhlin, mechanického poškození nebo nepravidelné struktury. Kvalitní dřevo z českých lesů také snižuje pravděpodobnost napadení plísněmi, houbami nebo lesními živočichy – především hmyzem. I kvalitní kulatina, ze které vznikne třeba postel z masivu, ale potřebuje další úpravy. Především musí řádně proschnout, proto bývá kulatina rozřezána na hranoly nebo latě. Odborníci tvrdí, že nejlepší dřevo je to, které pochází ze spodních 5 metrů vzrostlého stromu. 

 

Z čeho se vyrábí masivní nábytek

Dřevo může průběžně projevovat tvarovou nestálost. Na masivní nábytek jsou proto používány spárovky, což jsou masivní desky z průběžných (jednotlivé lamely probíhají celou délkou spárovky) nebo napojovaných hranolků vzniklých tzv. cinkováním. Za tvarově nejstálejší a nejpevnější masivní nábytek je považovaný právě ten s cinkovaným dřevem. Přitom ale zůstává základní formou masivního materiálu deska z jednoho kusu dřeva. Deska bývá plná suků a trhlin, navíc se při sušení obvykle ohne do luku nebo vrtule. Sušení trvá u buku v umělých sušárnách až dva měsíce, u dubu i dva roky (nejprve prosychá venku). 

Vzhledem k tomu, že není dostatek bezvadného dřeva a proto, aby se dosáhlo úspory materiálu, suché desky se dále zpracovávají. Tyto desky se nejprve rozřežou na lamely (obvykle 5 cm široké) a uvolní se tak vnitřní pnutí dřeva. Lamely se zkontrolují a případné vady jako suky a praskliny se vyřežou. Takto získá materiál maximální pevnost. Pro výrobu masivního nábytku se používají panely slepené z těchto lamel (spárovky). U měkkého dřeva (smrk, borovice) se neodstraňují suky. Tím je tento materiál mnohem méně pevný. Všeobecně se měkké dřevo na postele nebo jiné namáhané prvky (schody, barové pulty) nehodí, protože se brzy opotřebuje. 

Co se jen tváří jako masiv

Skutečný masiv se zpravidla skládá z jednotlivých lamel. Proto těžko najdete na velké ploše souvislou kresbu rozvinutého dřeva. V těchto případech se může jednat o dýhu nebo folii nalepenou na podkladě. Tady už si nemůžete být jistí ani zdravotní nezávadností, která je u dřeva samozřejmostí. V pojivech dřevotřískových desek mohou být mimo jiné i formaldehydy. Nábytek, který není z masivního dřeva, se mnohem snadněji rozviklá. Masiv je charakteristický pro svou dlouhověkost a vydrží až desetkrát déle než nábytek z lamina.

Další výhody masivu

O něco vyšší počáteční náklady na dřevěný nábytek z masivního dřeva se časem vyplatí, protože už nikdy nebudete muset tento nábytek nahrazovat jiným, tak jako se tomu děje v případě nábytku z dřevotřísky. Stylový nábytek z masivu je rovněž typický svým krásným, přírodním a originálním vzhledem. Jeho estetická hodnota je tak nadčasová. Nábytek z masivu si zachovává své kouzlo, dýchá, voní a vybarvuje se. Navíc je snadný na údržbu. Jak o něj pečovat, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu