Nemáte čas? Pořiďte si bezúdržbový nábytek

 Exterier 
30. července 2018 14:20 / Marcela Plachá
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Romantické posezení vás nemusí stát mnoho úsilí Shutterstock
Chcete mít na balkoně či terase krásný nábytek, ale nemáte čas o něj pečovat, lakovat ho a náročně čistit? Pořiďte si takový, který se obejde téměř bez údržby.

Pokud je nábytek vystaven neustálému působení nepříznivých povětrnostních vlivů, je nutné o něj správně pečovat. Venkovní nábytek je v současnosti vyráběn z mnoha různých materiálů, přičemž každý z nich má svá specifika pro ošetřování a péči. Samotná míra péče, kterou bude nábytek vyžadovat, závisí především na typu materiálu, který byl pro výrobu nábytku použit. Krásný a velmi drahý nábytek z exotického dřeva musíte neustále čistit a lakovat. 

Kovový zahradní nábytek

Kov se stává stále populárnější. Umělečtí kováři dokážou z obyčejného kusu kovu vyrobit nejrůznější dekorativní kousky. Kovové stolky a židle mohou být různě zdobené, působit rustikálně, starodávně i provensálsky. Krásně se vyjímají na romanticky laděných balkonech. Přitom nevyžadují žádnou speciální péči. Stačí je občas otřít hadříkem. Vždy je ale důležité, aby byl kovový nábytek opatřen antikorozním nátěrem. Jinak je nutné ho speciálními přípravky chránit proti rezivění.

Na zimu je přesto vhodné kovový nábytek schovat někam pod střechu. Podobně bezúdržbový je také ocelový a hliníkový nábytek. Oba druhy stačí jen občas omýt od nečistot proudem vody. Mnohdy nejsou příliš pohodlné, proto bývají doplněny textiliemi. 

Plastové posezení

Plastový zahradní nábytek je nejméně náročný na údržbu. Běžná údržba se provádí za pomoci mycího přípravku a houbičky. Levnější výrobky ale mají tendenci působením slunečních paprsků žloutnout. Proto se ve výrobě používá ochranný UV lak. Pro plastový nábytek je také charakteristické nepříjemné usazování nečistot do pórů umělé hmoty. Nábytek tak časem šedne. Všeobecně ale patří plast k velmi nenáročným materiálům. Přesto je vhodné ho na zimu uklidit na chráněné stanoviště. 

Elegance z umělého ratanu

Při výběru nenáročného venkovního nábytku se nebojte poohlédnout také po výrobcích z umělého ratanu. I ten je velmi nenáročný. Co však může být komplikací, je teplota. Umělý ratan by totiž neměl být vystaven teplotám nad 40 °C a nesvědčí mu ani teploty pod 0 °C. V období mrazů, kdy materiál křehne, by mohlo dojít k jeho popraskání. Jinak jej stačí občas omýt vlažnou vodou a případně i některým ze speciálních prostředků na vyplétané plochy nábytku. Snadno s nimi odstraníte mastnotu, prach i otisky prstů. Navíc dlouhodobě zabraňují opětovnému znečištění a stárnutí materiálu. O dalším zahradním nábytku jsme psali také zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu