Pořizujete si slunečník? Kromě barvy jsou důležité i tyto faktory

 Exterier 
23. července 2018 13:13 / Marcela Plachá
  0
📷
7 fotografií v galerii
I o slunečník je třeba pečovat Internet
Koupě slunečníku nemusí být nic složitého, přesto je třeba myslet na několik zásadních parametrů. Jinak vám snadno slunečník uletí, potrhá se nebo se prostě zasekne. I tady platí dát přednost kvalitě.

V horkých letních dnech nabízí slunečník skutečnou úlevu. Skvěle poslouží na terase i na balkoně. Přemístit ho můžete nad dětské pískoviště, bazén či jen k oblíbenému křeslu. Tedy pokud jste si zakoupili přenosný model.

Konstrukce je základ

To, jaký slunečník si pořídíte, je potřeba dobře promyslet právě podle toho, jak ho chcete používat. Naprosto zásadní je stabilita, která může být až životně důležitá. U slunečníků větších rozměrů to platí dvojnásob. Konstrukce by proto měla být z kovu nebo dřeva. U levnějších variant se tradičně setkáte s kloubem pro naklánění z plastu, a to není zrovna ideální. Nejen celá konstrukce slunečníku by měla být z pevného kovu a dřeva, ale zejména také podstavec či stojan. 

Podstavec nebo stojan?

Dobré ukotvení je zásadní. Za kvalitní stojan často zaplatíte stejně jako za samotný slunečník. Stojan je obvykle ocelový – velká plocha tenkého kovu je trvanlivá i estetická. Může být také betonový, což ale nebývá příliš atraktivní. Podstavce bývají plastové, kovové i z kamene. Plastové se plní vodou nebo pískem a liší se kvalitou zpracování. Podstavce s kovovou konstrukcí se musí zatížit betonovými nebo kamennými dlaždicemi. Podstavce z kamene vypadají velmi luxusně, navíc vydrží téměř neomezeně. 

 

Potah není jen estetická záležitost

Aby slunečník nejen dobře stínil, ale také dobře vypadal a odolal i dešti, používají se k zhotovení potahů tkaniny z polyesteru s bavlnou, impregnované textilie nebo laminované tkaniny. Právě impregnované materiály odolávají dešti. Pevná kombinace textilie a lamina zase zajistí, že slunečník bude mít stálý tvar, nejběžněji se ale setkáte s bavlnou a polyesterem. Pokud váháte s barvou, řiďte se jednoduchým pravidlem: pestrobarevná provedení jsou mnohem lepší na malých slunečnících. Nejpřirozenější je taková barva potahu, která bude ladit s prostředím, kde bude slunečník umístěn. Vždy se ale řiďte svými pocity, aby vám váš slunečník přinášel dostatek potěšení. Na co si dát při koupi slunečníku pozor, jsme psali také zde

Tvar je také důležitý

Nejčastěji se prodávají slunečníky kruhové, najdete i čtvercové až obdélníkové, zmenšené na polovinu (vhodné pro malé balkony), nebo naopak zvětšené, dvojslunečníky. Další rozdělení zohledňuje postavení nosné tyče s ohledem na stínicí střechu. Tyč je buď ve středu, nebo z boku. Téměř samozřejmostí je teleskopická (vysunovací) tyč. Přesnější stínění umožňují rovněž naklápění střechy v určitých úhlech nebo i její otáčení. U bočních slunečníků může jít o otáčení kolem dokola, tedy až o 360 stupňů.

Jak slunečníky čistit

Slunečníky je třeba udržovat v čistotě. Obvykle stačí osprchovat je vlažnou vodou. Slunečník ale rozhodně není deštník. Když hodně prší nebo fouká vítr, měli byste jeho střechu stáhnout, jinak se zbytečně opotřebovává. K větší odolnosti textilie sice přispívají i speciální zátěry, například z teflonu, které se používají u špičkových produktů, přesto není vhodné nechávat slunečníky na silném dešti.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu