Chcete prát i na chatě nebo třeba na cestách? Řešením je minipračka
Minipračky nejsou žádnou novinkou, k dostání jsou už dlouho. Za poslední roky se ale výrazně zvýšila kvalita těchto malých spotřebičů a dnes už mohou minipračky klidně konkurovat svým větším protějškům. Za minipračku můžete dát 1 500 i pět tisíc korun. Záleží na tom, jaký typ si vyberete.
Možná i díky lepší technologii začínají minipračky získávat na čím dál větší oblibě. I tak je ale třeba být při výběru tohoto spotřebiče obezřetný.
Sledujte kapacitu pračky
Maličké pračky mohou mít různé rozměry, například 37 x 35 x 63,5 cm. Každý model zvládne vyprat jiné množství prádla - do některých dáte 1,5 kilogramu, do jiných 2,5 kg prádla a některé modely se poperou i s 3,5 kg prádla. Různá je také váha spotřebiče, malé typy váží třeba pět kilogramů, větší čtyřikrát tolik.
Pokud si pořídíte minipračku, nepočítejte s tím, že bude disponovat celou řadou funkcí a programů. Na běžné vyprání prádla vám to ale postačí. Na trhu jsou k dostání i minipračky s odloženým startem, které uvítá každý, kdo rád zapíná spotřebič v době své nepřítomnosti a chce přijít až k hotovému vypranému prádlu.
Na co si dát pozor
Určitě se zajímejte o příkon. Když je moc slabý (například 200 W), může to znamenat problém třeba v podobě pomalého nahřívání vody. Jen pro srovnání - některé modely mají příkon až desetkrát vyšší. Pozor si dejte i na materiál, ze kterého je minipračka vyrobena. Některé modely jsou totiž z plastu a plastové díly se mohou snadněji rozbít.
I když člověk od minipračky zřejmě neočekává žádné extra vymoženosti, pozor na modely, které nejsou vybaveny systémem pro ohřev vody. Manuální přidávání teplé vody vás může značně otravovat. Ověřte si i délku přívodního kabelu, ať není příliš krátký. O tom, jak vybrat co nejlépe klasickou pračku, jsme psali zde.