Pořizujete sprchový kout? Rady, aby vám v něm bylo dobře
Lidé se dělí na dvě skupiny – ti, kteří nedají dopustit na vanu a další, kteří preferují výhradně sprchu. Pokud patříte do té druhé skupiny, pak vám poradíme, jak to udělat, abyste si své oblíbené místo vyladili co nejvíce podle svých představ.
Výběr materiálu
Budeme vybírat nejen samotný sprchový kout, ale i vaničku, doplňky a další nezbytné věci pro dokonalou sprchu. Není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Než se však pustíte do plnění snu ve formě sprchového koutu, měli byste se zamyslet také nad tím, z jakého materiálu bude vaše místo vyrobeno.
Na trhu je k mání pochopitelně nespočet variant, ale ne každá z nich bude vyhovovat všem.
Tvar koutu
K mání není jen čtverec nebo obdélník. Vybírat si můžete z mnoha variant, která sedne na míru přímo vám. Zvolte třeba pětiúhelník, kužel nebo pyramidu. I takové možnosti jsou dnes k mání. Sprchový kout může být naprostý atyp vyráběný na míru. Dokonce v něm můžete mít i místo k sezení. V každém případě by takový sprchový kout měl mít dostatek prostoru, abyste se v něm zbytečně netísnili.
Vybírejte tedy maximální možnou variantu, kterou jste ochotni do své koupelny nechat nainstalovat. I když pochopitelně, nejpraktičtější ve většině koupelen je obdélník, který zabere nejméně místa, poskytuje dostatek prostoru a má flexibilní možnosti umístění.
Vnitřní materiál
Vybírat můžete ze spousty druhů materiálů. K mání je obyčejný plast, keramika, akrylát, smalt či mramor. Přičemž nejlevnější variantou je první jmenovaný, nejdražší pak ten poslední. Ovšem nejlevnější plast v žádném případě nedoporučujeme. Jednak nemá takovou nosnost a navíc se může snadno poškodit.
Malá nosnost je nevýhodou rovněž levného a oblíbeného akrylátu. Při vyšším zatížení může časem dojít k prohnutí dna. Pokud byste však z důvodu nižší ceny chtěli akrylát, pořiďte si jej alespoň v kombinaci se sklolaminátem. Takový materiál se už jen tak nezničí.
Tvar vaničky
Rozhodnout se budete také muset pro tvar vnitřní vaničky ve sprchovém koutu. Chcete nízkou nebo raději o něco vyšší? Ta se hodí ideálně do rodin, kde vanu z určitých důvodů nemohou mít a mají třeba malé děti, které potřebují v nějaké nádobě koupat. Do vyšší vaničky je možné napustit vodu a děti ji tak mohou využívat jako klasickou vanu.
Velmi nízké vany jsou zase vhodné například pro osoby se sníženou pohyblivostí. Nevýhodou velmi nízkých vaniček je však to, že voda se může snadno dostávat ven. V takovém případě je pak nutno řešit i další izolaci. Pokud máte však v koupelně více místa, zařiďte si rovnou domácí wellness centrum, víme, jak na to.