Vybíráme garážová vrata: Co všechno bychom měli zvážit?

Výběr garážových vrat se nevyplatí podceňovat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
06. října 2018 13:00 / Shutterstock
  0   0
Ať už postavíme garáž spojenou s domem, zděnou, dřevěnou nebo roubenou, její přední stranu budou vždy tvořit vrata. Jde jen o to, jaká a jak se budou ovládat. Který způsob je ten pravý?

Vrata můžou mít přesně takovou funkci, vzhled a rozměr, jaký potřebujeme. Bez ohledu na typ a velikost – vrata musí mít vždy co nejkvalitnější materiály, snadné ovládání a tichý chod.

Vrata do garáže se liší způsobem otvírání, nároky na prostor i zmíněnými materiály. Vhodnost jednotlivých typů se především odvíjí od samotného prostoru garáže.

Za klasická považujeme vrata křídlová, za progresivní pak vrata složená z jednotlivých různě širokých dílů, takzvaných sekcí – odtud název sekční. Další typ, rolovací vrata, se složí do pouzdra pod stropem, podobně jako venkovní žaluzie.

U malých garáží pro jedno auto se jako vhodné jeví vrata se dvěma křídly. Vyhovují také všude tam, kde se vraty častěji chodí. Dříve byla takřka výhradně dřevěná, nyní se používají i jiné materiály. Vrata lze také opatřit automatickým pohonem a otvírat je pomocí dálkového ovladače.

Sekční vrata

Vrata se skládají z několika spojených dílů umístěných nad sebou nebo vedle sebe. Panely jsou vyplněny pěnou, která chrání vrata proti úniku tepla, vrata se pak otvírají vertikálně nebo horizontálně. Vrata mají automatické pohony a tichý chod. Otvírají se dálkovým ovladačem nebo mobilním telefonem.

Rolovací vrata

Vrata ve stylu rolety se po zmáčknutí ovladače srolují do boxu umístěného zevnitř garáže těsně nad vraty. Mezi jejich výhody patří například snadná instalace bez stavebních úprav a lehká výměna poškozené lamely. Ovládat se mohou mechanicky pružinou nebo elektropohonem.

Cena

Odvíjí se od zvoleného druhu ovládání, barvy, rozměrů a dalších úprav podle požadavků zákazníka. Nezbytné je navštívit přímo vybranou firmu a nechat si předem požadovaná vrata nacenit. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení při předávání hotové zakázky.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Zavřít reklamu