Na tyto mravence si dejte obzvláště pozor! Mohou vám zničit dům

Tito mravenci znamenají pro dům zkázu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
03. října 2018 08:40 / YouTube
  0   0
Dřevěné konstrukce v domě či celé dřevostavby mají své kouzlo, ale s dřevěným materiálem je spojené také jedno riziko. Dřevo totiž mohou napadnout nejrůznější plísně, houby nebo hmyz. A nejde jen o tesaříky nebo červotoče. Dřevo v domě vám mohou zlikvidovat i mravenci.

Dřevokazných mravenců u nás existuje hned několik, asi nejznámější je druh zvaný mravenec dřevokaz. Jde o jednoho z největších mravenců žijících v Evropě. Je 6 až 18 milimetrů dlouhý, má černé tělo, hruď a první článek na zadečku je červeně zbarvený. Mravenec dřevokaz patří k dlouhověkým mravencům - dožívá se až 13 let.

Žádný dřevokazný mravenec se neživí přímo dřevem. Tento přírodní materiál využívá jen jako substrát pro zhotovování svých hnízd. Jenže když se do vašich trámů v domě nebo na chalupě pustí, bývá to stejná pohroma jako po nájezdu červotočů či tesaříků.

Před bouřkou jsou agresivní

Mravenec dřevokaz se obvykle vyskytuje na slunných okrajích lesů, ale často také v dřevostavbách. Svá hnízda si staví v mrtvém i živém dřevě a může se vyskytovat celoročně.

Mravenci jsou aktivní ve dne i v noci. Jsou agresivní především za dusného počasí, zejména pak před bouřkou. V takovém případě dokáží člověka pokousat a způsobit tak pálivou bolest.

Jak mravenec škodí

Dřevokazný hmyz může napadat stavební konstrukce, krovy, podlahy i nábytek. Ve dřevě si mravenci vyhlodají hnízda, která tvoří spleť chodbiček a komůrek.

Z vykousaných otvorů se sypou jemné piliny a tvoří hromádky. Dřevo protkané chodbami postupně ztrácí pevnost. Navíc mravenci mohou do dřeva zanést také nejrůznější plísně. Dřevo napadené dřevokazným hmyzem dokáže podlehnout zkáze velmi rychle. I obyčejní mravenci, kteří se u vás doma usadí, představují nepříjemnost. O tom, jak se jich zbavit i bez chemie, jsme psali zde.

Chemické zbraně

Destruktivní působení dřevokazného hmyzu hrozí už při vlhkosti vyšší než 10 %. Proto dřevěné stavební prvky a konstrukce, jimž hrozí déledobá vyšší vlhkost, musejí být ošetřeny chemickými prostředky. Proti hmyzu se používají insekticidní.

Insekticidy určené na lezoucí hmyz jsou tak před mravenci dřevokazovi jedinou účinnou ochranou.

Likvidace dřevokazného mravence v napadeném dřevě je možná pod tlakovou injektáží, kdy se dřevní hmota napouští inskticidem pod tlakem 60 až 86 atmosfér. Pokud si na likvidaci mravenců netroufnete sami, pozvěte si odborníky z deratizační firmy.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu