Boj s nedostatkem místa můžete vyřešit elegantně. Poradíme, kam uložit věci v malém bytě

 Tipy a inspirace 
01. října 2018 15:20 / Veronika Prášilová
  0   0
📷
6 fotografií v galerii
Ani v malém bytě se nevzdávejte vychytávek  Shutterstock
Kam to mám schovat? To je věčný boj v mnoha domácnostech, a zejména v těch menších. Mnohým bytům totiž obvykle chybí vhodná místa, kam by člověk mohl ukládat málo používané či sezonní věci. A ani domky nejsou nafukovací a čas od času je nutné věci přeskládat.

Řešením jsou vhodné úložné prostory, které mohou ušetřit spoustu místa, a zároveň lze do nich schovat opravdu hodně věcí. A jako jedničku volíme ty, které lze umístit až pod strop.

Dejte pozor, kde prostor bude

Úložné prostory pod stropem můžete mít prakticky v každé místnosti, ale i v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět. Například police na knihy u stropu přímo nad postelí asi nebude nejlepší nápad – moc pohodlně byste se k nim asi nedostávali. A ruku na srdce, ani byste se necítili příliš komfortně. V koupelně se zase musí počítat s vyšší vlhkostí u stropu. Berte v potaz i estetické hledisko. V chodbě jsou úložné prostory jaksi samozřejmé, naopak v obývacím pokoji či ložnici by nevhodně zvolené skříně či závěsné systémy nemusely působit líbivým dojmem.

Zavřít nebo ne?

Když začnete přemýšlet nad úložnými prostory pod stropem, nejprve se zaměřte na výšku místnosti a o kolik decimetrů ji můžete snížit, abyste se při pohybu necítili stísněně, abyste se k nim pohodlně dostali a třeba nezavazely při otvírání dveří.

Ve druhé fázi si musíte říct, co byste chtěli pod strop „uklidit“. Například knihy či sbírku CD a filmů můžete umístit na otevřenou polici, kdežto sezonní obuv a oblečení či málo používané spotřebiče asi budete chtít před zraky ukrýt za dvířka či závěs.

Police nebo skříňky?

Poté už můžete přemýšlet, jaký typ úložných prostorů zvolit. Možností je opravdu hodně. Obchody nabízejí celou řadu systémů, od běžných polic přes závěsné systémy až po skříňky s otevíráním nahoru.

Pokud na tom ale s kutilstvím nejste jako Pat a Mat, můžete se do toho pustit sami. Jednak ušetříte, a také si připíšete „body“ za to, že jste doma opět něco udělali. O příjemném pocitu z dobře odvedené práce nemluvě. A konec konců, kdo nejlíp dokáže splnit vaše představy.

Hlavně dobře uchytit

Ať už se rozhodnete pro snadno dostupné úložné prostory, nebo třeba skříňky na míru, je důležité mít na mysli způsob uchycení. Pokud máte stěny a strop z cihel či betonu, není moc co řešit, ale máte-li například sádrokartonové zdi a strop snížený podhledy, musíte tuto skutečnost brát v potaz. Důležité je také zjistit, zda ve stěně nebo stropě v místech budoucí montáže nevede elektroinstalace či jiné rozvody. V každém hobby marketu vám poradí, který typ uchycení je pro ten váš podklad ideální.

Nezmenšujte zbytečně prostor

A myslete i na barvu. Není totiž rozumné nad odstínem mávnout rukou s tím, že je to přece u stropu a nikdo to nevidí. Opak je ale pravdou. Pokud zvolíte skříňky v tmavém dekoru, prostor se vám opticky zmenší a dokonce si v něm už po krátké době můžete připadat poněkud stísněně. Volte tedy světlé barvy, například v dekoru břízy, a uvidíte, jak se budete i do chodby rádi vracet. A ve stejném tónu volte samozřejmě i výmalbu místnosti, která také pomůže s případným optickým zvětšením prostor.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu