Jak vymalovat strop? Důležitá je tato zdánlivá drobnost

 Rekonstrukce 
26. září 2018 17:05 / Marie Šťastná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Práci s válečkem při malování usnadní teleskopická tyč Depositphotos
Vymalovat byt není žádná věda. Stačí si jen vyčlenit čas a nakoupit potřebné náčiní. Trvá to sice o něco déle, než když si do bytu pozvete malíře, zato můžete ušetřit nemalé peníze. Přesto někteří stále váhají. Jaký je důvod? Neoblíbené stropy. Poradíme vám, jak si poradit i s nimi.

Výhody a nevýhody malování s řemeslníkem a svépomoci jsou zřejmé. Malíř je s prací rychleji hotov, musíte mu ale za ni dobře zaplatit a stejně se někdy nevyhnete tomu, že se z vás stanou přípraváři, po vymalovaní samozřejmě umývači. Pokud je to navíc známý, očekává se, že ho občerstvíte. A hlavně jste závislí na tom, kdy má čas. Navzdory tomu nemusíte být s prací úplně spokojeni.

Když se rozhodnete malovat sami, termín si určíte sami podle vlastní potřeby. S nákupem barev i potřebných pomůcek vám pomohou na prodejně, kde vás přesně informují o tom, jaký je rozdíl v kvalitě i ceně. Sice musíte sami zapojit ruku k dílu, ale malovat můžete jak dlouho chcete a pokud se vám něco nebude líbit, můžete být napruzení maximálně sami na sebe. Ve dvou to ale může být zábava, navíc ušetříte peníze, za které si můžete pořídit nějaké vybavení.

Příprava pokoje

Vykliďte místnost, případně zakryjte nábytek včetně podlahy. Příprava se určitě vyplatí. Následnému úklidu se sice nevyhnete, ale zdaleka vám nezabere tolik času. Zašpiněné igelity nebo kartony jednoduše vyhodíte. Vyplatí se také oblepit speciální malířskou páskou vypínače a zásuvky, stejně tak rámy oken. Ty je lepší také kompletně potáhnout tenkým igelitem.

Stav stropu

V jakém stavu jsou stěny? Pokud jste se nastěhovali do staršího domu, zřejmě se stoletá omítka loupe, navíc si vůbec nejste jisti, kolik vrstev na stěnách je. Nezbývá, než je kompletně oškrábat. To se však nemusí týkat stropů! Se škrabkou na ně jděte jen v případě, že se také loupou, někdy pomůže upravit pouze jeho část. Nerovnosti zakryjte štukem.

Čím malovat

Pro začátečníky je nejlepší volbou váleček s teleskopickou tyčí. Pokud se vám nechce do ní investovat, vezměte na pomoc klasické štafle. Váleček před prací namočte na několik hodin do vody, krásně zvláční. Přebytečnou barvu pak vymačkávejte na mřížce. Válečkem nanesete nátěr nejrychleji a rovnoměrně.

Kdy začít

Stropy se malují jako první a začněte s nimi hned ráno, dokud je nejlepší přirozené světlo. Při umělém osvětlení vypadá totiž každý odstín docela jinak. Navíc si nemusíte všimnout případných šmouh. Během dne můžete rovnou nechat větrat, ať malba rychleji schne.

Postup při malování

Začněte tam, kde je nejsilnější zdroj světla, tedy u okna. Nejdříve se „zbavte“ rohů, kam se dostanete jedině štětkou nebo malým válečkem. Jestli plánujete jinou barvu stropu a stěn, nezapomeňte na malířskou pásku. Jedině s ní nepřesáhnete vedle. Potom se vrhněte na celistvou plochu. Strop natírejte asi v metr širokých pruzích, které se lehce překrývají. Práci pokud možno nepřerušujte, aby nevznikaly zbytečné šmouhy. Než se vrhnete na druhou vrstvu, nechte první pořádně zaschnout. Druhý nátěr provádějte nakolmo. Jak důslední jste byli, zjistíte, až malba zaschne.

Jaké barvy použít

Pro optické zvýšení stropu použijte světlé barvy, tmavé naopak vysoký strop sníží. Lepší je volit matné barvy, u nichž nejsou odrazy světla tak nemilosrdné. Jak pěkně a snadno vymalovat byt vám poradíme také zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Miliardářka Rihanna vydělá o Vánocích další miliony. Opět to ale nebude za muziku

Styl

Pokud máte často červené tváře, může to mít patogenní příčinu

Dům a zahrada

Vyrobte si jednoduchý svícen proti chmurám a stresu

Zavřít reklamu