Řešíte podlahové vytápění? Poradíme, která podlahová krytina je nejvhodnější a proč

 Interier 
20. září 2018 13:44 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Aby topení dobře sloužilo, potřebuje vhodnou krytinu Internet
Blíží se topná sezona a mnozí z nás ještě na poslední chvíli přemýšlejí, jestli nebude lepší, když vymění současné nástěnné topení třeba za podlahové. Nejpádnějším důvodem pro výměnu bývá fakt, že pocit teplých nohou ovlivňuje vnímání zbytku těla, u mnohých bývají rozhodující zdravotní důvody.

Podlahové topení je totiž ideální volbou pro alergiky, jelikož při jeho použití odpadá prašnost spojená s klasickým systémem vytápění. A odtud už je to jen krůček k tomu, udělat to zásadní rozhodnutí a před podzimem ještě rychle položit nové topné těleso ukryté do podlahy. A s tím vyvstává také zásadní otázka: jaká podlahová krytina bude pro tento typ topení nejvhodnější?

Na koberec zapomeňte

Dosud tepelný komfort našim nohám zajišťovaly převážně koberce, na ty však v souvislosti s podlahovým topením raději rychle zapomeňte. Na tento druh topení by se totiž v žádném případě neměl pokládat koberec s filcem nebo vysokým chlupem, který působí naopak jako izolant tepla v podlaze. Vhodné nejsou ani masivní dubové podlahy, které ve spojení s podlahovým topením nedělají dobrou službu.

Volte dlažbu nebo vinyl

Naopak z hlediska správné tepelné vodivosti je ideální podlahovou krytinou kamenná nebo keramická dlažba. Oba typy dobře vedou teplo, jsou antistatické a také hygienické, jelikož se dobře udržují. Jejich spojení s podlahovým topením zvyšuje komfort bydlení, avšak tato sterilita nemusí vyhovovat každému.

Dalším vhodným materiálem je proto podle odborníků například lepené marmoleum, případně lepený nebo měkčený vinyl. Právě posledně jmenovaný materiál, lidově nazývaný lino, je totiž ideálním z hlediska odolnosti i údržby, navíc jím skvěle proudí teplo.

Není laminát jako laminát

Velké oblibě se v rámci rekonstrukcí těší také laminátové podlahy, avšak jejich použití bychom v případě podlahového topení měli důkladně zvážit. Zaprvé není vhodné na podlahové topení pokládat příliš silnou laminátovou vrstvu, protože se tím zhoršuje prostupnost tepla do místnosti. Také je třeba mít na paměti, že v případě elektrického podlahového topení je sice možné použít dvou až třívrstvou lepenou laminátovou podlahu, naopak takzvaná plovoucí podlaha již nezaručí obyvatelům domácnosti dostatečný tepelný komfort, a proto není pro tento typ vytápění nejvhodnější. Trvá totiž poměrně dlouhou dobu, než teplo tímto typem podlahy pronikne na povrch a začne vyhřívat místnost. Plovoucí podlahy navíc není možné umývat mokrou metodou, přípustný je maximálně vyždímaný vlhký mop, čímž se výrazně zužují možnosti údržby.

Dřevo nebo korek?

A nemusíme opouštět ani myšlenku použití přírodních materiálů. Ačkoli masiv není pro podlahové vytápění vhodný, dřevo jako takové je pro tento typ topení přijatelným materiálem, avšak opět musíme myslet na to, že i v tomto případě smíme položit pouze dvou, maximálně třívrstvou krytinu. Přijatelnou variantou pak může být také korková podlaha, která dokonce teplo v podlaze vede lépe než uvedené dřevo.

A pokud třeba chcete poradit, jakou podlahu zvolit do obýváku či ložnice, můžete se inspirovat zde. Jedno je však jisté: ať nakonec vyberete podlahovou krytinu jakoukoliv, mějte na paměti, že se musíte doma cítit především příjemně. Protože přísloví „Chce to klid a nohy v teple“ má něco do sebe.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...