Hodí se koberec do vaší domácnosti? Zásady, podle kterých vybírat

 Interier 
17. září 2018 18:13 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Koberec místnost může opticky zvětšit či zmenšit Shutterstock
Koberce jsou nestárnoucí klasikou v každé domácnosti. Jsou příjemné, působí teple a pasují téměř kamkoliv. Jenže i výběr koberce do bytu má svá pravidla. Poradíme vám, který koupit, abyste byli spokojení.

Podle průzkumů jsou koberce naprostou jedničkou, co se podlahových krytin týče. Dáváme jim přednost zejména díky jejich funkčnosti i estetičnosti. Vrásky na čele nám může dělat pouze starost, jaký koberec domů vybrat.

Rozdělení koberců

Výběr toho pravého koberce k nám domů není nic jednoduchého. Na trhu jich je nepřeberné množství. Dělí se jednak podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Ale také podle techniky výroby. Záleží i na podkladové vrstvě koberce, tím určujeme, zda bude působit chladněji nebo místnost více zateplí. A důležité je také vědět, ve kterých místnostech koberec chceme využít.

Důležité barvy

Možná se to bude zdát jako banalita, ale pozornost při výběru bychom měli dávat také barvám. Musí ladit s malbou či výzdobou v bytě. Pokud se nám nepodaří trefit správnou barvu, můžeme celý pokoj esteticky degradovat. Mnohé prodejny nabízí i vzorkovníky koberců, které si můžete odnést domů. Barvy vyzkoušíte a do obchodu se pak už vrátíte s přesnou definicí toho, co vlastně chcete.

Bytové versus kancelářské

Před koupí musíme rovněž vědět, kde koberec budeme používat. Chceme-li jej pořídit do kanceláře, rozhlédneme se po takzvaných zátěžových kobercích. Jde o koberce, které mají vysokou mechanickou odolnost a vydrží opravdu mnoho. Barva by pak měla být jemná, spíše šedivá. Takový koberec můžeme použít i doma v předsíni, budeme-li tam jej chtít umístit. V ostatních pokojích se šedým barvám raději vyhýbáme.

Priority nákupu

Než vejdeme do obchodu, musíme vědět, co od takového koberce očekáváme. V první řadě by to měla být snadná udržovatelnost, zvuková a tepelná izolace i barevnost. Do prostor chodby či obýváku volíme koberce zejména z materiálů, jako je polyester a polypropylen.

Jde o levnější syntetické materiály, které však mají výbornou odolnost, snadno se s nimi manipuluje a vynikají skvělými antistatickými vlastnostmi. Navíc mají sytější barvy, které jsou stálé a neblednou. V neposlední řadě jsou pak hřejivé a příjemné na dotek. Svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Jen cena je pochopitelně nižší.

Součást vybavení bytu

Pamatujme také na to, že kobercem můžeme místnost opticky zmenšit či zvětšit. Správná barva podporuje i naši náladu. Domů vybírejme veselé barvy, které na nás budou působit dobře. Pozor však na vzory, ty mohou být zrádné. Oproti tomu jednobarevným kobercem nic nezkazíte. Máte-li domácí zvířata, vyberte takový koberec, ze kterého půjdou snadno odstranit případné chlupy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu