Snadný návod na koupi bytu či domu

 Tipy a inspirace 
17. září 2018 12:52 / Martina Langová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pořiďte si bydlení svých snů Shutterstock
Není tak úplně pravda, že si každý z nás nemůže pořídit kvalitní bydlení. Je mnoho možností, jak bydlet. Stačí se jen zaměřit na takovou, která bude snadno dostupná právě pro nás.

Nejsnadnější cestu k bydlení mají mladí lidé s vysokými příjmy. Chtějí-li hypotéku, dosáhnout na ni snadněji, než rodina se dvěma malými dětmi. Přesto existují cesty, jak se ke slušnému a pěknému bydlení dostat. I bez hypotéky a zbytečného zadlužování.

Půjčky na bydlení

Banky zpřísnily pravidla na hypotéky, tudíž ne každý na ně dosáhne. Navíc už není možné financovat celých 100 procent kupní ceny domu či bytu, po kterém toužíte. Musíte mít už něco našetřeno, což ovšem nemá každý. Hypotéky tak přestávají být zajímavým artiklem na poli bydlení. Další možností, jak se dostat k novému bydlení, je stavební spoření.

Ovšem pokud jste si jej nezaložili před pár lety a nespoříte si, také nepočítejte s žádnou větší sumou. Pokud nemáte žádnou hotovost naspořenou a na půjčky či hypotéky nedosáhnete, pak pro vás může být zajímavé splácení domu či bytu formou nájmu. I to už některé firmy u nás nabízí.

Levnější bydlení

Jestli nechcete investovat do staršího bydlení a toužíte po něčem novém, pak je nejlepší volbou poohlédnout se po právě vznikajícím rezidenčním projektu. Takové bydlení má hned několik benefitů. Projekty ve výstavbě jsou mnohem levnější než srovnatelné dokončené projekty. A další výhodou je, že můžete dohlížet osobně na samotnou stavbu. Vliv můžete mít i na to, jaké materiály a vybavení budete ve svém bytě mít. Sladit si tak můžete celý byt podle svých preferencí.

Vybírejte jen prověřené

Jestliže se rozhodnete pro tento druh bydlení, pak rozhodně vybírejte jen u prověřených a osvědčených developerů. Úplně nejlepší je, pokud znáte někoho, kdo bydlí v bytě či domě od firmy, kterou hodláte využít i vy. Případně zajděte do nějakého takového domu a zeptejte se již stávajících majitelů, jak jsou se stavbou či dokončeným bydlením spokojení. A srovnávejte nabídky. Jeden a ten samý developer může stavět na dvou odlišných místech za zcela jiné ceny. Zatímco dražší byty budou přímo ve městě nebo na jejich periferii, v okolí většího města vyjde bydlení většinou levněji.

Bydlení jako investice

Když si koupíte kabát nebo novou lednici, je jasné, že peníze jsou „utracené“ a už z nich nikdy nic neuvidíte. Pokud kupujete nové bydlení, nehovořte o „utrácení“, nýbrž o investici. Peníze vložené do koupě domu či bytu nejsou nikdy ztracené. Ba naopak – hodnotí se. Tedy pokud budete chtít bydlení někdy prodat, rozhodně na tom neproděláte. Z takového vkladu získáte nejméně to samé, spíše jej však můžete i zhodnotit.

Stálé bydlení

Možná však patříte mezi ty, kteří nikdy neuvažovali o koupi bytu pro investici. Nejspíš jen chcete příjemně bydlet. Pak hodnoťte opravdu všechny aspekty, abyste po nastěhování nebyli zklamaní. To, co vám teď vadí jen málo, může být v budoucnu nepřekonatelný problém. Vybírejte raději déle, o to však pečlivěji.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu