Pořizujete sedačku? Řiďte se těmito pravidly, aby vás na ní nebolela záda

U sedací soupravy je důležité hlavě pohodlí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
13. září 2018 09:29 / Shutterstock
  1   0
Strávíme na ní pořádný kus dne – odpočíváme zde, koukáme na televizi a nezřídka na ní také usneme. Jenže v případě, že máme nekvalitní sedací soupravu, můžeme mít kvůli vysedávání na ní velmi brzy zdravotní obtíže.

Šetřit na sedačce se nevyplácí. Je to věc, kterou v domácnosti hodně využíváme, tudíž bychom se měli poohlédnout po opravdu kvalitním kusu. A taky bychom měli být připraveni za ni raději zaplatit o nějakou korunu navíc, než pak další roky litovat, že jsme koupili špatně.

Pohodlí v první řadě

Nezáleží na tom, jestli na sedačce budeme sedět nebo ležet. V každém případě bychom se na ní měli cítit opravdu pohodlně. Předejdeme tím případným bolestem zad. Sedačka by měla být sestavena tak, abychom mohli v každé poloze zádům ulevit a zbytečně je nezatěžovali. Ať už při pouhém povalování nebo i spaní na sedací soupravě by měla být možnost natočit si polštáře tak, abychom měli tělo pevně podložené.

Pokud chceme na sedačce spát, měli bychom i kolena podložit velkým a pevným polštářem. Ten by přitom neměl měnit svůj tvar. Jen tak můžeme udržet přirozenou křivku páteře. Budeme-li spát na boku, pak je vhodné přitáhnout nohy lehce k hrudníku. Tím si zajistíme relaxační polohu pro naše záda.

Usínání u televize

Ledabylé usnutí na sedačce může mít na náš pohybový aparát nedozírné následky. Pokud nemá sezení kvalitní rošt a tvrdou matraci, ubližujeme si. Právě z toho důvodu je nutné, abychom si sedací soupravu v obchodě nejprve ozkoušeli. Jsou také dnes už možnosti, že si můžeme sedačku domů půjčit, vyzkoušet a teprve pak se rozhodnout o koupi. Tak budeme mít absolutní jistotu, že nekupujeme zajíce v pytli. Pokud je sedačka měkká, úzká, má tendence se rychle proležet a nedovolí nám pohodlně střídat polohy, pak bychom ji kupovat určitě neměli.

Vhodné polštáře

V ideálním případě by sedací souprava měla mít polštáře, které slouží jako opora krční páteře. Ta by neměla být prohnutá dolů ani nahoru. Krční páteř musí být co nejvíce v rovině, v neutrální poloze. V případě, že na sedačce hodláte i spát, zaměřte se na to dvojnásob. Pokud spíte na břiše, je vhodné vybrat si měkčí nižší polštář, aby se páteř příliš nenamáhala. Pokud spíte více na boku či na zádech můžete si pořídit i vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář. Pokud své polohy při spánku často střídáte, je dobré si vybrat přizpůsobivý polštář s pružnou náplní.

Bolest po probuzení

Jestliže se ráno proberete „jako zbití“, neměli byste sedačku ke spaní vůbec využívat. Ubližujete tím svému tělu víc, než si myslíte. Následkem mohou být zablokovaná záda, bolavé svaly i klouby nebo nepříjemně přeleželé končetiny. Stát se může i to, že dojde k přetížení svalů. I následkem toho se nám mohou záda zablokovat. Nejčastěji se to děje u krční páteře. Prevencí může být správně vybraná matrace. Tu vybírejte podle své konstituce, věku i polohy, ve které nejčastěji spíte. Správná matrace musí poskytnout páteři dostatečnou oporu a dokonale rozložit hmotnost těla.

Martina Langová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu