Rádi experimentujete a nesnášíte pravidla? Zařiďte si byt v eklektickém stylu

Kreativní lidé elektický styl milují
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Interier 
16. září 2018 15:59 / Internet
  0   0
Pokud hledáte opravdu individualistický styl bydlení, je pro vás zřejmě nejvhodnější takzvaný eklektický styl. Někomu se tento trend může jevit jako chaotický, ale lidé hýřící kreativními nápady, kteří milují experimentování, ho doslova milují.

Eklektický styl je moderní styl, který zjednodušeně řečeno spojuje nespojitelné. Kombinuje moderní a staré prvky, ale i různé interiérové styly, barvy, vzory, materiály, zkrátka vše, co je kolem nás.

Na první pohled se zdá, že elektické pojetí bydlení nemá žádné hranice. Není problém zkombinovat starožitné předměty s moderním uměním nebo etno doplňky. Své místo mají v elektických interiérech také přírodní materiály, jako jsou třeba zvířecí kůže.

I eklektický styl má své zásady

Není snad žádný jiný styl, kde je tak tenká hranice mezi tím, co je ještě design a co už nezvládnutý chaos. Celek zkrátka musí stále harmonizovat. Pokud tedy nechcete, aby se váš elektický styl proměnil v katastrofu, mějte na paměti pár zásad.

1. Omezte počet kombinovaných stylů maximálně na tři. Ať to pak u vás nevypadá jako na bleším trhu.

2. Nepoužijte více než čtyři barvy. Základní barvu pro velké plochy – stěny a podlaha, ideálně neutrální či tmavý odstín. Druhá doplňková barva pro pohovku, postel, zkrátka pro větší kusy nábytku. A další dvě barvy, klidně velmi výrazné, pro doplňky – polštáře, lampy, umělecké dekorace.

3. Využijte barev a textury pro propojení prvků z různých stylů. Například na stole můžete mít ubrousky ve stejném odstínu jako polštáře na pohovce apod.

4. Věci, které máte rádi, se nebojte vystavit na odiv. Jejich umístění může být nevšední a nápadité. Obrazy a fotografie vždy není nutné pověsit na stěnu. Některé zkuste o zeď pouze opřít.

5. Podlahám v eklektickém stylu bydlení velmi sluší autentické materiály, jako je dřevo, keramika, kámen nebo beton. Nezapomeňte také na kusové koberce a kožešiny, které podlahu hezky zateplí a zútulní. 

6. V eklekticky zařízeném bytě by rozhodně neměly být prázdné zdi. I když na nich nebude nic viset, stačí, když budou stěny barevné. A jestli je jen vymalujete nebo zvolíte tapetu, už je jen na vás. O tom, jak pěkně a snadno vymalovat byt, jsme psali zde.

7. K eklektickému stylu také neodmyslitelně patří humor a nadsázka. Tento styl se nebere příliš vážně, a tak si z něho nedělejte těžkou hlavu ani vy. Najdete ve sběrném dvoře starou dopravní značku? A proč by nemohla stát v ložnici? 

8. Žádný vzor, kus nábytku nebo doplněk by se v místnosti neměl objevovat dvakrát a nebo se stejným vzorem. Tím byste porušili samotnou podstatu eklektického stylu. 

Není to tak snadné, jak to vypadá

Eklektický styl je jedním z nejzajímavějších dekorativních stylů, ale zároveň i jeden z nejtěžších. Vyžaduje totiž obrovský cit pro kombinování věcí z různých stylů, barev, textur i tvarů. Jednotlivé předměty k sobě nemusejí patřit, ale musejí si spolu rozumět.

Klíčem k úspěchu je podle designerů to, že si zvolíte jeden základní prvek, od kterého se bude vše odvíjet. Je jedno, zda to bude bláznivý obraz, starožitná pohovka nebo nábytek nestandardních tvarů.

Pak už zbývá jen pohrát si s prostorem a netradičními kombinacemi. Mixovat industriální styl s romantickým, vintage kousek s designovou lahůdkou, vše ale musí vytvářet jednotný a kompaktní celek. A dejte si na čas, vyplatí se počkat si na ty správné kousky, které společně budou vypadate skvěle.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které je bude mnohé velkým...

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Pokud nechcete, aby vám ve skleníku odumřely rostliny, je nutné jej zastínit. Jde to několika způsoby

Zavřít reklamu